On je kazao da, ukoliko su Vlada i poslanici željeli da snize cijene hljeba, onda su morali i da za njega snize PDV sa sadašnjih sedam na nula odsto.
”Kada potrošač sada kupuje hljeb i plati u cijeni i PDV, onda je on time platio i PDV na sve njegove sastojke. Pekari su do sada plaćali PDV na brašno, a kada su napravili hljeb i prodali ga trgovcu, trgovac je platio PDV na tu cijenu, a potrošač na konačnu. Zatim su trgovac i pekar imali pravo na povraćaj dijela PDV-a. Sada pekari neće platiti PDV na brašno, ali neće imati ni povraćaj tog iznosa PDV-a kada se proda hljeb i naplati konačni iznos PDV-a. Odnosno trgovci će imati iste troškove kao i do sada, a cijeli iznos PDV-a na prodati hljeb ići će državi”, kazao je sagovornik “Vijesti”.
Odbor pekarske industrije Privredne komore je ranije predlagao sada bivšoj Vladi da osim na brašno uvede nultu stopu PDV-a i na hljeb, kako bi cijene mogle biti niže, ali to tada nije prihvaćeno.
Skupština je u četvrtak usvojila izmjena zakona o PDV-u, kojim je ovaj porez na brašno i ulje smanjen sa sedam na nula odsto, a na so sa 21 na sedam odsto. Zakon je objavljen u “Službenom listu” u petak sa danom stupanja na taj dan, odnosno od ponoći u petak na subotu. Ovo umanjenje PDV-a, značilo bi snižavanje cijena brašna za oko 4-5 centi, ulja za 12 do 15 centi, i soli za sedam do osam centi.
Većina trgovaca je već u subotu spustila cijena ovih namirnica, iako nemaju takvu zakonsku obavezu već moraju samo da novi iznos PDV-a od nula odsto ukalkulišu u cijenu na konačnom računu.
Iz “France” i "Aroma - Domaća trgovina" odgovorili su Vijestima da su oni već korigovali cijene za iznos stope PDV-a. Iz ostalih trgovačkih lanaca nisu odgovorili ili su odgovor najavili za danas.
Izvor: Vijesti
Komentari