Šefica DEU Popa je, čestitajući Dukaju na imenovanju, istakla da cijeni dosadašnji doprinos na ostvarivanju evropske agende.
Ona je kazala da je Crna Gora ostvarila napredak u procesu pristupanja EU i dodala da se pred Ministarstvom javne uprave nalaze brojni izazovi.
Ambasadorka Popa je istakla spremnost EU za saradnju u dostizanju postavljenih ciljeva i izrazila očekivanje da će Crna Gora nastaviti da uspješno ispunjava zadatke radi daljeg progresa na planu reforme javne uprave, zapošljavanja na osnovu zasluga i kompetencija i digitalizacije javne uprave.
Dukaj je izrazio zahvalnost Evropskoj uniji na dosadašnjoj posvećenosti i podršci koju je pružala Crnoj Gori u ostvarivanju ključnih rezultata u oblasti reforme javne uprave i upoznao je sa prioritetima u radu ovog resora i vizijama daljeg unaprijeđenja javne uprave, uključujući i proces digitalizacije.
On je naglasio je da će se u narednom periodu intenzivno raditi na implementaciji aktivnosti i realizaciji prioriteta koji su definisani aktuelnim strateškim dokumentima odnosno Strategijom reforme javne uprave i Strategijom digitalne transformacije.
Istakao je da će se raditi na unaprijeđenju zakonskih rešenja koja se tiču javne uprave u skladu sa najboljim EU praksama i rješenjima, te naglasio da će se nastaviti sa implementacijom zakonskog okvira koji je usaglašen sa EU.
"Civilni sektor ostaje jedan od ključnih partnera Vlade, podsjetivši da je EU i finansijski podržala ovaj proces kroz projekat unaprijeđenja saradnje Vlade sa NVO", istakao je Dukaj.
Ukazao je da digitalna transformacija ostaje visoko u prioritetima ove Vlade i podsjetio da je digitalizacija jedan od najboljih alata za unaprijeđenje javne administracije i komunikacije građana i privrede sa javnom upravom, posebno u dijelu uključivanja građana u proces donošenja odluka.
Dukaj se osvrnuo i na pitanja kadrovskih kapaciteta, te najavio da će se intenzivno raditi na unaprijeđenju kadrovskih potencijala samog Ministarstva, kroz obuku postojećeg kadra i popunjavanje upražnjenih radnih mjesta.
“Stub saradnje Crne Gore i EU je reforma javne uprave, te je izrada nove Strategije reforme javne uprave za period 2022-2026 prilika da se intenziviraju napori na izgradnji moderne i efikasne javne uprave. U tom smislu, od izuzetnog je značaja dijalog između Crne Gore i EU u okviru Posebne grupe za reformu javne uprave, kao uspješnog mehanizma za sprovođenje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju”, kazao je Dukaj.
Dukaj je posebno istakao značaj saradnje kroz projekte "Podrška stvaranju transparentnije, efikasnije i servisno orijentisane javne uprave“ i "E-servisi i digitalna infrastruktura kao mjera odgovora protiv Covid-19“, koje finasira Evropska unija.
Sagovornici su iskazali otvorenost za još intenzivniju saradnju na temelju buduće podrške, kroz nastavak projekata i ekspertske pomoći u raznim oblastima.
Komentari