Rezolucija koju su pripremile SAD, usvojena je glasovima 10 od 15 zemalja članica Savjeta bezbjednosti UN, dok su ostale bile uzdržane (Gabon, Indija, Kenija, Kina, Rusija).
Prije godinu dana obnova embarga praćena je spiskom mjera koje treba preduzeti u pet političkih i bezbjednosnih oblasti da bi se dobilo ublažavanje embarga na oružje.
Međutim, početkom maja je generalni sekretar UN Antonio Gutereš ocijenio u izvještaju da je postignut veoma mali napredak u tome jer i dalje ima zaostatajanja u razoružanju, demobilizaciji i reintegrciji boraca u društvo.
Rekao je takođe da nije bilo napretka u prikupljanju oružja srednjeg i dugog dometa, kao i u planiranju prave demilitarizacije civilnih zona.
Po grupi sturčnjaka UN zaduženoj za kontrolu sankcija za Južni Sudan, tokom protekle godine bilo je kršenja - vlada je uvezla oklopna vozila za prevoz trupa.
Južni Sudan - najmlađa država na svijetu, prolazi kroz hroničnu nestabilnost još od sticanja nezavisnosti od Sudana 2011. godine. Između 2013. i 2018. vodio se krvav građanski rat dvojice rivala za vlast - Rika Mašara i Salva Kira, u kojem je život izgubilo gotovo 400.000 ljudi, a milioni su raseljeni.
Po mirovnom sporazumu iz 2018. godine postignuta je podjela vlasti u okviru Vlade nacionalnog jedinstva koja je preuzela dužnost u februaru 2020, sa Kirom kao predsjednikom i Mašarom kao potpredsjednikom. Međutim odredbe tog sporazuma u velikoj mjeri nisu sprovedene zbog stalnih svađa dvojice rivala, prenosi Beta.
Komentari