Premijer Dritan Abazović rekao je 30. maja da je odluka o eventualnom pristupanju incijativi "Otvoreni Balkan" na Vladi, koja vodi spoljnu politiku države, te da mu za podršku ne treba, ničija posebna podrška.
"Vlada vodi unutrašnju i spoljnu politiku, i zato bi mogla formalno-pravno da donese odluku o priključenju Crne Gore 'Otvorenom Balkanu'. Ipak, to je pitanje od opšteg društvenog interesa i o tome bi morala da se povede javna debata", rekao je Vučinić za Radio Slobodna Evropa (RSE).
Bez obzira na to što Vladi formalno-pravno ne treba podrška parlamenta za ovu odluku Vučinić kaže da bi se morala povesti šira rasprava.
"Dijalog među političkim subjektima i unutar civilnog društva, a morao bi da se izjasni i parlament. Jer to opredjeljuje i spoljnopolitičku orjentaciju Crne Gore. Naša orjentacija, barem za sada, su neposredne i direktne evropske integracije", dodao je Vučinić.
Vučinić je naglasio da je posebno problematično što niko ne zna sadržinu prava i obaveza koji proizilaze iz koncepta "Otvorenog Balkana".
Iako je Crna Gora od pokretanja inicijative "Otvoreni Balkan" 2019. odbijala da pristupi toj regionalnoj inicijativi, premijer Dritan Abazović, izabran krajem aprila ove godine, podržava priključenje Crne Gore, uprkos tome što se većina u parlamentu tome protivi, kao i značajan broj ministara njegove Vlade.
Od šest balkanskih država regionalnu inicijativu "Otvoreni Balkan" podržavaju Srbija, Albanija i Sjeverna Makedonija, čiji su zvaničnici pokrenuli projekat, u cilju međusobnog unapređenja slobode kretanja roba, usluga i ljudi.
Kosovo i Bosna i Hercegovina (BiH) ne podržavaju ovu inicijativu, dok su u Crnoj Gori oprečni stavovi predsjednika države, parlamentarne većine i Vlade.
Crna Gora je najdalje, od svih država Zapadnog Balkana, odmakla u pregovorima za članstvo u EU, koje je počela 2012. Do sada je otvorila sva pregovaračka poglavlja a privremeno zatvorila tri.
Dvije od tri države koje su inicirale projekat "Otvoreni Balkan" – Sjeverna Makedonija i Albanija, još nijesu otvorile pregovore sa EU, za razliku od Srbije koja ih je otvorila 2014.
Kosovo i BiH još nijesu dobili status kandidata za članstvo.
Komentari