Na jučerašnjem samitu lidera EU i Zapadnog Balkana nije došlo do napretka u evrointegracijama regiona, a Bregu je novinskoj agenciji Beta u Briselu rekla da pored već postojećih problema u regionu i u EU vlada period pesimizma prema proširenju.
Rezultati istraživanja Balkanski barometar i Sekjurimetar (SecuriMeter) koji su predstavljeni danas pokazuju da 76 odsto građana Zapadnog Balkana podržava saradnju u okviru regiona, a da podrška evrointegracijama opada u odnosu na prethodne godine i sada je podržava 60 odsto građana.
Bregu je izrazila zabrinutost da će se Zapadni Balkan ponovo suočiti sa frustracijama koje su već u porastu.
"Prvi put u poslednjih šest i više godina opalo za šest odsto povjerenje koje građani u regionu imaju da će njihove zemlje postati jednog dana članice", rekla je ona nakon predstavljanja rezultata istraživanja Balkanski barometar i Sekjurimetar (SecuriMeter).
Imajući u vidu postojeće probleme, ali i nadolazeću zimu, energetsku krizu i probleme sa hranom kao i rat u Ukrajini, dodala je da će biti teže građanima povratiti optimizam.
"Ljudi su preživjeli Holokaust samo jer su se nadali da će se jednog dana spasiti. Kada moć perspektive počne da opada, porašće problemi, to u bliskoj budućnosti može da bude najveći problem", rekla je Bregu.
Istakla je da je jučerašnja odluka lidera EU posebno obeshrabruje mlade.
"Više od 60 odsto mladih od 18 do 24 godine žele da napuste svoju zemlju, samo je pitanje dana i šansi. Ako im neko ponudi nešto danas spremni su da odu. To su šokantni podaci", rekla je ona.
Bregu: Smanjenje troškova rominga izmedju Zapadnog Balkana i EU do 2023. godine
Generalna sekretarka Savjeta za regionalnu saradnju Majlinda Bregu izjavila je danas u Briselu da se nada da će do 2023. godine početi smanjenje troškova rominga između Zapadnog Balkana i Evropske unije.
"Nadam se da će do 2023. početi smanjenje troškova rominga i da ćemo za nekoliko godina, ne mogu da kažem kada, ali neće biti predugo, imati besplatan roming izmedju Zapadnog Balkana i Evropske unije", rekla je Bregu novinskoj agenciji Beta u Briselu nakon predstavljanja rezultata istraživanja Balkanski barometar i Sekjurimetar (SecuriMeter).
Ona je dodala da su pregovori na tu temu započeti, ali da postizanje sporazuma neće biti lako.
Prema rezultatima istraživanja, nakon ukidanja rominga između država u regionu prošlog jula upotreba rominga porasla je za 500 odsto. Čak 43 odsto preduzetnika smatra da je ukidanje rominga imalo pozitivan uticaj na poslovanje.
Komentari