DIK uputio inicijativu za izmjenu zakona u cilju brzog prenosa rezultata izbora
Državna izborna komisija

Skupšini

DIK uputio inicijativu za izmjenu zakona u cilju brzog prenosa rezultata izbora

Državna izborna komisija DIK uputila je Skupštini Crne Gore inicijativu za izmjenu Zakona o izboru odbornika i poslanika u cilju omogućavanja bržeg prikupljanja i objavljivanja rezultata izbora neposredno nakon zatvaranja biračkih mjesta, saopšteno je iz DIK-a.

Predsjednik DIK-a Nikola Mugoša predložio je članovima da se uputi inicijativa u cilju izmjene člana 71a stav 1 Zakona kojim je propisano da je u prostoriji za glasanje zabranjena upotreba elektronskih uređaja za komunikacju (telefon, mobilni telefon, laptop, tablet računar itd.).

“Komisija je jednoglasno podržala predlog Mugoše i donijela zaključak o potrebi da se predsjednici Skupštine Crne Gore i članovima Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu ukaže na činjenicu da sadašnja odredba onemogućava korišćenje uređaja koji bi služio za brže prikupljanje i objavljivanje rezultata sa biračkog mjesta”, kažu u DIK-u.

DIK je u dopisu Skupštini Crne Gore navela da je od Misije OEBS-a u Crnoj Gori doniran softver koji omogućava prenos rezultata sa biračkih mjesta, ali koji se upravo zbog zakonskog ograničenja koristi samo od nivoa optinske izborne komisije, što u praksi ne daje željene rezultate po pitanju brzine prikupljanja i objavljivanja podataka.

“Komisija je prilikom diskusije na ovu temu ocijenila da je navedenu odredbu potrebno izmijeniti u pravcu omogućavanja korišćenja elektronskog uređaja u prostoriji za glasanje od strane ovlašćenog lica u cilju bržeg prikupljanja rezultata, pri tome ne osporavajući i ne preispitujući odredbu da zakonska zabrana korišćenja elektronskog uređaja za komunikaciju ostane važeća u drugim slučajevima u prostoriji za glasanje”, ističu u DIK-u.

Dodaju da je imajući u vidu aktuelnost pitanja izborne reforme, Državna izborna komisija  zaključila da bi izmjena ove odredbe doprinijela daljem poboljšanju efikasnosti i transparentnosti rada izborne administracije i prava javnosti da bude brže informisana o rezultatima izbora od strane centralne institucije zadužene za sprovođenje izbora.

“Na sjednici je ocijenjeno da je DIK u prethodnom periodu često bila predmet kritika u smislu nedovoljnog prisustva u javnosti nakon zatvaranja biračkih mjesta, upravo zbog ovog zakonskog ograničenja na koje nije mogla uticatii. U tom smislu izraženo je očekivanje da će Odbor za sveobuhvatnu izbornu reformu i poslanici imati razumijevanja da je izmjena postojeće odredbe preduslov kako bi DIK nakon izbora mogla ispuniti legitimna očekivanja javnosti vezanih za objavljivanje rezultata izbora u razumnom roku”, zaključuju u DIK-u.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.