„Na današnji dan 1936. godine na ovom mjestu desio se jedan od najvećih zločina u istoriji našeg grada. Tada je svoje živote pod vojno-žandarmerijskim plotunom položilo 6 ljudi iz Riječke i Crmničke nahije, a najmanje 20 je ranjeno. Njihov jedini grijeh bio je u tome što su željeli pravdu i bolje uslove za život na području današnje Crne Gore, koja je tada bila u sastavu Kraljevine Jugoslavije“, istako je gradonačelnik Đurašković i dodao:
Dodao je da su takav odnos prema političkim neistomišljenicima, ali i teški uslovi za život, potpuna zapostavljenost ovog kraja i Crne Gore, kako navodi, od strane beogradskog režima stvarali su ogroman revolt kod stanovnika Cetinja i okoline.
Na Belevederu nadomak Cetinja 26. juna 1936. godine, došlo je do sukoba vojske i žandarmerije sa jedne strane i demonstranata iz okoline Prijestonice sa druge strane. Tom prilikom živote je izgubilo šest demonstranata, a prema podacima tadašnjih vlasti najmanje 20 je ranjeno, dok su na stotine omladinaca pohapšeni i zatvoreni.
,,Belvederu ćemo se uvijek vraćati, sa poštovanjem ga čuvati u našim sjećanjima, a svojim djelima pokazati da belvederske žrtve nijesu bile uzaludne. Neka im je vječna slava!“ poručio je na kraju gradonačelnik Đurašković
Pored delegacije Prijestonice, mlade Cetinjanke su položile šest ruža u pomen šestorici stradalih demonstranata.
Komentari