Njihov eksperimentalni rad na vakcinama koji prevazilazi trenutni pristup uključuje vakcine za poboljšanje T-ćelija, dizajnirane da prvenstveno zaštite od teških bolesti ako virus postane opasniji, i pan-koronavirusne vakcine koje štite od šireg spektra virusa i njegovih mutacija, prenosi Reuters.
U slajdovima prezentacije postavljenim na sajtu Bajonteka, njemačka biotehnološka kompanija rekla je da je njen cilj da „obezbijedi trajnu varijantu zaštite“.
Kako ističu, dva partnera, proizvođači najkorišćenih vakcina protiv kovida-19 u zapadnom svijetu, trenutno razgovaraju sa regulatorima o poboljšanim verzijama svojih uspostavljenih vakcina kako bi se bolje zaštitili od varijante omikron i njenih podvrsta.
"Uporna mutacija virusa u nove varijante koje lakše izbjegavaju zaštitu vakcinom, kao i slabljenje imunske memorije kod ljudi, doveli su do hitne potrage kompanija, vlada i zdravstvenih tela za pouzdanijim sredstvima zaštite", prenosi Reuters..
Kao dio nastojanja da dalje unaprijedi svoje poslovanje sa zaraznim bolestima, Bajontek je rekao da nezavisno radi na preciznim antibioticima koji ubijaju superbakterije koje su postale otporne na trenutno dostupne anti-infektive.
Bajontek, koji nije rekao kada bi ispitivanja mogla da počnu, oslanja se na tehnologiju "PhagoMed", koju je nabavila u oktobru prošle godine.
Bečki proizvođač antibiotika radio je na enzimima koje proizvode virusi koji ubijaju bakterije, a koji probijaju ćelijski zid bakterija.
Infekcije otporne na ljekove su u porastu, a izazvane su prekomjernom upotrebom antibiotika.
Istraživači javnog zdravlja navode da je ukupan broj ljudi koji godišnje umiru od infekcija otpornih na antibiotike u SAD i Evropskoj uniji je blizu 70.000, javili su iz N1.
Komentari