Govoreći o Nacionalnoj stategiji za borbu protiv korupcije, Miljanić je kazao da je riječ o prvom dokumentu takve vrste koji će biti osnova za institucionalni okvir kojim će se crnogorsko društvo suprostaviti korupciji na svim nivoima i u svim segmentima društva.
Pojašnjavajući razliku između ranijeg Savjeta za borbu protiv visoke korupcije i novih antikorupcijskih mjera 43. Vlade, Miljanić je kazao da će u novi Nacionalni savjet za borbu protiv korupcije, pored predstavnika institucija izvršne vlasti, ući predstavnici sudstva, lokalnih samouprava, civilnog sektora i privrednih asocijacija.
"Riječ je o novom pristupu, jer smatramo da se korupciji na svim nivoima moramo suprostaviti akcijama kojima će animirati cijelo društvo", kazao je MIljanić.
Ambasadorka Medoks podržala je najavljene antikoruocijske inicijative Vlade Crne Gore i ocijenila da bi eksperstka pomoć Velike Britanije s obzirom na iskustva te države bile od velike koristi crnogorskim instritucijama tokom izrade Nacionalne strategije.
"Važno je da se krene od zakonodavnog okvira koji će omogućiti operativno sprovođenje antikoruopcijskih mjera", ocijenila je Medoks.
Ona se saglasila sa ministrom Miljanićem da je korupcija barijera za dolazak investitora iz Velike Britanije u Crnu Goru i ocijenila da je značaj antikorupcijskih mjera od velikog značaja kada je riječ o pregovorima sa EU, odnosno o poglavljima 23. i 24.
Sagovornici su se saglasili da je podrška Velike Britanije i do sada bila dragocjena posebno kada je riječ o afirmaciji vladavine prava, odnosno radu crnogorskih sudova i tužilaštava.
Komentari