Mitropolit Mihailo: Neću potpisati ugovor u kojem se ne garantuje služba CPC u crnogorskim svetinjama

Mitropolit Mihailo: Neću potpisati ugovor u kojem se ne garantuje služba CPC u crnogorskim svetinjama

Premijer Dritan Abazović pozvao je juče poglavara Crnogorske pravoslavne crkve mitropolita Mihaila da počnu razgovore o zaključenju ugovora o uređenju međusobnih odnosa države i ove vjerske zajednice.

"Poštujući Ustav i zakone države Crne Gore, uvažavajući pravo svih građana na slobodu izražavanja vjere, želimo istaći da je stav Vlade Crne Gore prema svim vjerskim zajednicama identičan, da baštinimo podjednak tretman i vodimo inkluzivnu politiku prema svim društvenim kategorijama, uključujući i vjerske zajednice", istakao je Abazović u pismu koje je juče uputio mitropolitu Mihailu, odgovarajući na dopis poglavara CPC koji mu je uručen prošle sedmice - 27. juna.

Abazović je istakao kako se raduje susretu sa vladikom Mihailom "u terminu koji dogovore dva kabineta“.

Mitropolit je juče portalu Standard kazao da, ukoliko se pitanje imovine Crnogorske pravoslavne crkve riješi da njoj ne pripadaju prava da u crnogorskim bogomoljama služi, ova vjerska zajednica ni u kom slučaju neće potpisati temeljni ugovor, jer bi to značilo da su potpisali ugovor- u korist tuđe crkve.

Poručio je da ne prihvataju da CPC ne može služiti u svojim svetinjama.

"Ne postoje primjeri u svijetu da baština jedne države pripada drugoj. Kulturna dobra (manastiri, crkve) vlasništvo su države Crne Gore, kao što je to uređeno i u svakoj drugoj državi",  kategoričan je mitropolit.

Objasnio je da CPC ne osporava vlasništvo Crkvi Srbije nad objektima koje je napravila, te da se ne miješa u odnose države sa tom vjerskom zajednicom, već samo žele da se ugovorom omogući jednak tretman, odnosno služenje u vjerskim objektima koji su u vlasništvu države Crne Gore.

Poglavar CPC mitropolit Mihailo u dopisu dostavljenom Abazoviću 27. juna iskazao je spremnost i pozvao premijera da Vlada Crne Gore i Crnogorska pravoslavna crkva zaključe ugovor o uređenju međusobnih odnosa.

"Uvjeren da će zaključenjem ovog ugovora država Crna Gora i CPC, svaka u okviru svojih nadležnosti i djelovanja, a poštujući međunarodno poznata načela o odvojenosti vjerskih zajednica od države i slobodi vjere i nacionalnog opredjeljenja, međusobno dodatno uspješno sarađivati u cilju punog ostvarenja prava na slobodu vjeroispovijesti i ostvarivanja uslova za unapređenje vjerskih prava, vršenja vjerskih obreda i ukupnog djelovanja Crkve, njenog sveštenstva i vjerujućeg naroda crnogorskog, te u vjeri da u Vama imamo prijatelja i saveznika koji će naći put i način da pomogne vjerujućem narodu crnogorskom da ostvari svoja temeljna ljudska i vjerska prava", zaključio je dopis Abazoviću mitropolit crnogorski Mihailo.

Objavili smo ranije i da je vladika dao blagoslov da se formira pravni tim za pregovore, a Pobjedi je tada kazao da će „posebno insistirati na zaštiti kulturno-istorijskog nasljeđa CPC koja je bila prepoznata i u Ustavu Knjaževine Crne Gore iz 1905“.

Fokus će biti, kako je kazao, i na „eliminaciji do sada demonstrirane diskriminacije Crnogoraca i Crnogorki pravoslavne vjeroispovijesti u pogledu ostvarivanja prava na slobodu ispovijedanja vjere i pristupa crnogorskim hramovima i crkvama koje su gradili crnogorska bratstva i plemena ili finansirala crnogorska država“.

"Naši hramovi i crkve bili su u posjedu ili je njima raspolagala autokefalna Crnogorska pravoslavna crkva, koja je ukinuta aktom regenta Aleksandra 1920. godine", podsjetio je tada mitropolit Mihailo za Pobjedu i zaključio da država mora da ima u vidu da CPC ne traži nikakvu milost, već pravdu.

Abazović je najavio da će na sjednici Vlade, u petak, na dnevnom redu biti nacrt ugovora sa Crkvom Srbije, koji je usaglašen sa ovom vjerskom zajednicom.

Osim što crnogorska Vlada ovim dokumentom falsifikuje crnogorsku istoriju, jer u preambuli ugovora prihvata kontinuitet Crkve Srbije u našoj zemlji duže od 800 godina, što joj se ne priznaje ni u matičnoj zemlji Srbiji, Abazović i njegova vlada ovim aktom crkvi tuđe zemlje predaju u vlasništvo crnogorsko sakralno i kulturno nasljeđe.

Zbog sadržaja dokumenta oštro su reagovali ministri u Abazovićevom kabinetu iz Socijaldemokratske partije – Raško Konjević, zadužen za resor odbrane, koji je i potpredsjednik Vlade i Ranko Krivokapić, šef crnogorske diplomatije. Žestoko je reagovao i dio crnogorske javnosti, a u proteklih sedam dana organizovana su i dva protesta ispred zgrade Vlade.

Kao i Vladi Zdravka Krivokapića, Abazovićevog prethodnika, u kojoj je on bio potpredsjednik, i ovoj vladi snažno je uzdrmano povjerenje zbog servilnosti izvršne vlasti zahtjevima Beograda. Srbija od 30. avgusta 2020. godine na političkoj sceni Crne Gore ima ogroman uticaj, a preko Crkve Srbije, koju je instalirala kao čvrstu polugu svoje moći u našoj zemlji, pokušava da zatvori projekat „srpski svijet“ i Podgoricu ponovo potčini interesima Beograda, prenosi Pobjeda.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.