Pobjeda je Delegaciju Evropske unije u Crnoj Gori pitala kakve posljedice ovakva izjava može imati po međunarodni i politički ugled naše države, ali konkretan odgovor nijesu, pišu, dobili. Umjesto toga, Delegacija EU u Crnoj Gori podsjetila je da se Abazović izvinio.
"Upoznati smo sa činjenicom da je premijer pojasnio svoju poruku, izvinio se i izjavio da se genocid počinjen nad Bošnjacima u Srebrenici nikada nikome ne smije ponoviti", kazali su.
Evropska unija, a kako je izjavio i visoki predstavnik EU za vanjske poslove i bezbjednosnu politiku, potpredsjednik Komisije Žozep Borelj, istakli su, odaje počast svim žrtvama i svima onima koji se još uvijek vode kao nestali u genocidu u Srebrenici.
"Stojimo zajedno, u tugi, sa njihovim porodicama i prijateljima koji su preživjeli genocid. Naša je dužnost da se sjećamo genocida u Srebrenici, kao dijela naše zajedničke evropske istorije. Dok gledamo kako su bezbjednost i stabilnost Evrope, te međunarodni poredak zasnovan na pravilima duboko poljuljani, podsjećamo se na potrebu da ustanemo u odbranu mira, ljudskog dostojanstva i univerzalnih vrijednosti", poručili su iz Delegacije EU u Crnoj Gori.
Politički lideri, naveli su u odgovoru, moraju riječi pretočiti u djela.
"Treba da biraju istinu, pravdu i saradnju umjesto straha i mržnje kako bi prevladali tragično nasljeđe prošlosti i izgradili svjetliju i prosperitetniju budućnost za sljedeće generacije. U Evropi nema mjesta za poricanje genocida, revizionizam i veličanje ratnih zločinaca", zaključili su iz Delegacije EU u Crnoj Gori.
Komentari