Advokat razriješenog direktora Mladen Tomović potvrdio je Pobjedi da je donešena prvostepena presuda u korist Mitrovića. Da bi bila pravosnažna, treba da je potvrdi Viši sud.
Smijenjenom direktoru mandat je trebalo da traje do 18. februara sljedeće godine. Mitrović je tužio Ministarstvo, što je učinilo, takođe, oko 160 direktora.
Ranije je advokat Mladen Tomović kazao Pobjedi da će sve presude biti istovjetne, jer ne može da se obavi smjena zbog navodne zloupotrebe položaja, a da nije sproveden odgovarajući postupak u kojem bi se eventualno utvrdila odgovornost.
U ovoj presudi, iza koje stoji sudija Dragan Šćepanović, piše da osporeno rješenje Bratić sadrži suštinske nedostatke. Mitroviću su bili stavili na teret da je povrijedio radnu obavezu, da nije formirao školski odbor. Utvrđeno je, međutim, da mu nije bilo omogućeno da se izjasni o tim optužbama. Ukazano je i na činjenicu da je smijenjeni direktor poslao resornom ministarstvu dokumentaciju koja se tiče imenovanja školskog odbora. Taj resor trebalo je da delegira svoja tri predstavnika. Nije, međutim, bilo reakcije. Zaključeno je da u ovom slučaju zato nije postojala mogućnost da se kompletira to školsko tijelo, odnosno da se do kraja okonča procedura.
Tokom sudskog postupka iz Ministarstva su dostavili sudu dokumentaciju u kojoj su naveli da je Mitrović nenamjenski potrošio 10.000 eura koje je školi Ministarstvo uplatilo 2020. godine.
Inače, kada su smijenjeni direktori pokrenuli tužbe protiv Bratić, ona je zatražila od v.d. direktora da im dostave dokaze koji ukazuju na navodno sporne radnje njihovih prethodnika. Iz resora Bratić su, takođe, tada javnosti poručivali da će presude biti u njihovu korist, odnosno u korist države.
Sudija je, međutim, ocijenio da ta dokumentacija, koja se tiče razriješenog direktora Mitrovića, nije od uticaja na aktuelni predmet, jer mu nije zbog toga skraćen mandat. Sudija je naveo da to može biti predmet nekog drugog postupka.
Krajem maja prošle godine Skupština je usvojila izmijenjeni Opšti zakon o obrazovanju i vaspitanju kojim su se smijenili direktori i pomoćnici crnogorskih škola i vrtića. Ministarka Bratić najavljivala je da su smjene nužne kako bi se depolitizovao školski sistem. Ubjeđivala je javnost da više neće biti potrebna partijska knjižica kao uslov da neko bude na direktorskoj funkciji, ali tako nije bilo u praksi.
Pojedini poslanici opozicije su u Skupštini javnosti predočili dokaze da su nova direktorska mjesta podijeljena po dubini, između partija. Objelodanili su tabelu gdje je sve to uređeno po Dontovoj formuli.
Nakon razrješenja, oko 160 direktora/ica škola pokrenulo je sudske sporove, tražeći da im se nadoknadi šteta što su mimo zakona smijenjeni sa funkcija. Već su uveliko počeli da dobijaju prvostepene presude.
Nedavno je ministar Miomir Vojinović kazao u da su preuzeli odgovarajuće mjere u cilju saniranja nastale situacije povodom smjene direktora. Tražili su saradnju sa zaštitnikom imovine Crne Gore, koji zastupa državu u imovinsko-pravnim sporovima, a sve kako bi smanjili evidentne velike troškove koji ih očekuju.
Pobjeda
Komentari