Na londonskom tržištu cijena barela s rokovima isporuke u septembru je bila viša 2,34 dolara nego na zatvaranju na kraju prošle sedmice i iznosila je 103,5 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 1,89 dolara višoj cijeni, od 99,48 dolara.
Tržišta je prošle sedmice potopio strah da bi podizanje kamatnih stopa u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) moglo izazvati recesiju koja bi teško pogodila potražnju za naftom, prenosi Hina.
Pažnja tržišta preusmjerila se na ruskog gasnog diva Gazprom i njegovu objavu više sile na isporuku gasa najmanje jednom velikom kupci u Evropi, prema pismu u koje je Rojters dobio uvid.
Izvor u trgovačkim krugovima izjavio je da se objava odnosi na isporuke gasa gasovodom Sjeverni tok 1, glavnom snabdjevnom rutom za Njemačku i neke druge zemlje.
"Cijena nafte u Londonu dobiće krajem sedmice podršku ako Rusija nakon završetka radova na održavanju Sjevernog toka 1 ne odvrne gas Njemačkoj", rekao je Jeffrey Halley iz OANDA-e.
Trgovce i dalje brinu masovna testiranja na covid 19 u pojedinim djelovima Kine, što izaziva zabrinutost za naftnu potražnju u drugom po veličini svjetskom potrošaču nafte.
Strahovanja za potražnju s obzirom na novi talas zaraze covidom 19 u Kini poklopila su se s posustajanjem privrede i otpornom ruskom proizvodnjom i pritisnula cijene nafte, primjećuju analitičari Barclaysa.
Međutim, ruski bareli sve će teže pronalaziti put do tržišta, što je bliže embargo EU na naftu iz Rusije, a to znači i podršku cijenama.
Američki predsjednik Joe Biden nije tokom posjeta Saudijskoj Arabiji uspio ishoditi obećanje o većoj proizvodnji. Biden želi više barela iz Persijskog zaliva kako bi se ohladile cijene i ublažila inflacija.
U odvojenom je izvještaju Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) objavila da je barel korpe nafte njenih članica u petak koštao 104,39 dolara, što znači da je poskupio 1,73 dolara u odnosu na prethodni radni dan.
Komentari