Portparol grčke vlade u Atini naveo je u saopšenju da je ambasador te zemlje u Beogradu, po nalogu ministra spoljnih poslova Nikosa Dendiasa, odmah po padu aviona koji je prevozio naoružanje, uložio srpskoj strani demarš, odnosno vid diplomatskog protesta.
„Demarš je uložen zbog potrebe da grčka strana bude ranije obaviještena o prirodi tereta aviona ‘Antonov’ koji se srušio u subotu na sjeveru Grčke“, saopšteno je iz grčke vlade.
Iz Ministarstva odbrane Srbije navode – srpska strana je ispoštovala međunarodno pravo.
„Srbija nije nadležna za dozvole za prelet tuđih teritorija, jer je to suverena odluka svake države, kojima se operater u ovakvim slučajevima obraća za preletnu dozvolu. Naša zemlja je u ovom slučaju poštovala međunarodno pravo i ispunila sve međunarodne obaveze, te na miru pružamo podršku grčkim vlastima da sprovedu detaljnu istragu“, poručuje se u saopštenju Ministarstva odbrane.
Ukrajinski avion, koji je letio iz Niša, preko Amana, Rijada i Ahmedabada za Bangladeš srušio se na sjeveru Grčke u subotu uveče. Poginulo je osmoro članova posade, i svi su bili državljani Ukrajine. Ministarstvo odbrane Srbije odbacuje tezu da je oružje transportovano u Ukrajinu.
„Srbija ne samo da ovim avionom nije transportovala naoružanje Ukrajini, već od 2016. godine od kako se sistemski vodi kroz softvere evidencija za svaku dozvolu za promet naoružanja i vojne opreme iz Srbije, nijedna nije izdata za transport bilo kakve vrste naoružanja i vojne opreme iz Srbije ka Ukrajini“, ističu iz Ministarstva.
Od pada aviona javnost postavlja pitanje – zašto kupovina oružja koje je transportovano avionom „Antonov“ nije izvršena preko državne firme za trgovinu oružjem – SDPR, već preko privatne firme Valir za koju upućeni kažu da je dio hobotnice trgovca oružjem Slobodana Tešića, koji se nalazi pod sankcijama SAD.
Centar za istraživačko novinarstvo Srbije otkriva – mine iz aviona proizvedene su u valjevskom Krušiku.
Komentari