Parlament Albanije traži od Savjeta Evrope da poništi rezoluciju o trgovini organima na Kosovu

Parlament Albanije traži od Savjeta Evrope da poništi rezoluciju o trgovini organima na Kosovu

Parlament Albanije usvojio je jednoglasno rezoluciju kojom od Savjeta Evrope traži da poništi rezoluciju iz 2011. godine u kojoj se navode optužbe o vađenju i trgovini ljudskim organima tokom rata na Kosovu krajem 1990-ih godina.

Rezolucijom, koju je kasno sinoć podržalo 125 od 140 poslanika albanskog parlamenta, bez glasova protiv, od Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope (PSSE) traži se da Albaniju i Kosovo oslobodi optužbi za trgovinu organima.

U rezoluciji se navodi da su tvrdnje iz izveštaja švajcarskog senatora Dika Martija, istražitelja Savjeta Evrope, na kojem se zasniva rezolucija PSSE iz 2011. godine, "ostale nepotkrijepljene i nedokazane", da "nisu zasnovane na dokazima i činjenicama" i da "takvim treba da ih smatraju državne i međunarodne institucije".

Rezolucija predviđa i da vlada Albanije zatraži od Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope da sačini naknadni izvještaj o onome što je bio predmet Martijeve istrage.

Albanski premijer Edi Rama, čija je Socijalistička partija predložila rezoluciju, nazvao je tokom jučerašnje rasprave Martijev izvještaj "monstruoznim" i kritikovao što je nekadašnja Oslobodilačka vojska Kosova (OVK) okarakterisana "kao teroristička jedinica kriminalaca koja se bavi trgovinom organima".

"Dik Marti više nije član PSSE. Radi se o reputaciji i dostojanstvu PSSE, koja je glasala za Martijev izvještaj. U redu, glasali su jer su mislili da to treba ispitati. Ovaj istražni proces nije donio pravdu pretpostavljenim žrtvama, ali je učinio žrtvama glavne ličnosti OVK, jer je to bio cilj. Učinio je OVK globalnom žrtvom, a ona je jedan od važnih tačaka nacionalnog ponosa Albanaca", rekao je Rama.

Martijev izvještaj je takođe bio osnova za amandman na Ustav Kosova kojim je formiran specijalni sud, sa sjedištem u Hagu, za krivično gonjenje bivših lidera OVK zbog ratnih zločina.

Specijalizovana vijeća Kosova, što je zvaničan naziv tog suda, i sa njim povezano tužilaštvo, uhapsili su pet bivših lidera OVK od 2020. godine. Među njima su bivši predsjednik i premijer Kosova Hašim Tači i bivši predsjednik kosovske skupštine Kadri Veselji.

U rezoluciji koju je PSSE usvojila 2011. godine, Misija Evropske unije na Kosovu se poziva da istraži "ratne zločine i trgovinu organima" na Kosovu i u Albaniji. Navodi se i da su borci OVK trgovali ljudskim organima zatvorenika, ubijenih Srba i etničkih Albanaca i na Kosovu i u Albaniji.

"Čini se da brojne indicije potvrđuju da su u periodu neposredno posle okončanja oružanog sukoba, prije nego što su međunarodne snage zaista preuzele kontrolu nad regionom i ponovo uspostavile privid zakona i reda, nekim zatvorenicima vađeni organi na klinici na teritoriji Albanije i nošeni u inostranstvo radi transplantacije", piše u rezoluciji PSSE iz 2011. godine.

Dik Marti je tada naveo da je OVK odgovorna za smrt stotina Srba, Roma i etničkih Albanaca osumnjičenih da su sarađivali sa Srbima tokom rata na Kosovu 1998-1999.

Posle dvoipogodišnje istrage, specijalni tužilac Evropske unije je 2014. godine rekao da postoje "uverljive indicije" da je do deset zarobljenika ubijeno da bi im organi bili izvađeni i iskorišćeni za ilegalnu trgovinu i prodaju na crnom tržištu tokom rata. Međutim, tužilac EU je rekao da nema dovoljno dokaza da bi bilo ko bio optužen za te zločine.

Beta

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.