„Neki pravnici strahuju od crkvenopravnih privilegija SPC, kao odricanja od državne vlasti; dio javnoga mnjenja osuđuje učvršćivanje moći SPC”, dok „drugi ističu norme iz konkordata koje mogu da spriječe formiranje pomjesne autokefalne Pravoslavne crkve i takođe kritikuju tvrdnje SPC o istorijskom kontinuitetu koji se mora dokazati”.
Citira se Abazovićeva izjava „od prije nekoliko godina”, kada je rekao: „Jedna je stvar promjena loše vlasti, drugo je stvarnost retrogradne klerikalne političke misli koja je štetna po građanski i sekularni poredak“.
Međutim, „SettimanaNews” primjećuje da su se u međuvremenu okolnosti promijenile, „mnogo je kontakata između ličnosti vlasti u Crnoj Gori i Patrijaršije u Beogradu” i „patrijarh Porfirije 30. juna po treći put za nekoliko mjeseci je dočekao premijera Abazovića”.
Nacrt konkordata, ocjenjuje italijanski portal, Crkvi Srbije je „ zagarantovao vlasništvo nad 650 sakralnih objekata (crkava, manastira, etc) i obimom zemljišta čija je vrijednost procijenjena na MILIJARDU EURA”.
„Poslije rješavanja spora sa Crkvom Śeverne Makedonije, Crkva Srbije bi konkordatom dobila pacifikaciju svojih odnosa sa Crnom Gorom. To bi ojačalo liniju razumijevanja sa Ruskom crkvom”.
„Naime, Moskva sa velikim interesovanjem gleda na konkordat u Crnoj Gori jer bi on predstavljao VAŽAN MEĐUNARODNO-PRAVNI PRESEDAN za pravno garantovanje veze sa Moskvom pravoslavnih crkava prisutnih u Ruskoj Federaciji suśednim zemljama, a koje pokušavaju da ostvare autokefalnost”, zaključuje portal „SettimanaNews”.
Izvor: Antena M
Komentari