U mnogim djelovima Španije, Italije i Grčke, kiša nije pala već mjesecima. Ekstremne vrućine i preko 40 stepeni izazvale su stotine smrtnih slučajeva.
Vatrogasci su često nemoćni pred vatrenom stihijom, koja brzo iz suvih šuma prelazi na okolna naselja.
Djelovi češkog nacionalnog parka Češka-Švajcarska, koji se nalazi na granici sa Njemačkom, gore od nedelje. Dim je stizao čak 180 kilometara daleko od vatre i zato su vatrogasci savjetovali stanovništvo da napusti svoje domove, skloni zavjese i ostavi prozore otvorene.
U susjednoj Poljskoj, koja nije poznata po visokim temperaturama, vatra je zahvatila žitna polja. Na zapadu zemlje izgorelo je oko 150 hektara pšenice, dok vatrogasci nisu vatru stavili pod kontrolu.
U Španiji je situacija daleko teža. U provinciji Avila, u centralnoj Španiji, opustošeno je 4.500 hektara, a stotine ljudi je moralo da se evakuiše. Vatra gori i na Tenerifima.
"Prokleto je loše. Moja sestra živi gore u Le Lanadi i bojim se da će se ugušiti od dima“, kaže jedan stanovnik.
Požari su izbili i na drugim Kanarskim ostrvima.
Grčki vatrogasci se već peti dan bore sa velikim požarom u selu Dadija, blizu granice sa Turskom. Kritično je i na Lezbosu, a vatra je van kontrole i na zapadu Peloponeza i u Makedoniji.
"Vatrogasci daju sve od sebe da ugase vatru, ali je to teško zbog borovih šuma“, rekao je stanovnik Dadije.
Požar se proširio na 800 hektara u njemačkom okrugu Elbe-Elster i još nije pod kontrolom. Evakuisano je 600 osoba. Veliki djelovi istočne Njemačke, posebno savezna pokrajina Brandenburg, već su duže vrijeme pogođeni nedostatkom padavina.
Italija se sa požarima od Sicilije do Alpa bori već nedeljama.
A u Sloveniji je vatrogascima uz pomoć kolega iz Italije, Hrvatske, Srbije, Slovačke, Austrije, Mađarske i Rumunije trebalo je nedelju dana da tek danas obuzdaju veliki požar u Krasu, na granici sa Italijom.
Komentari