Kremlj pružio snažnu podršku Kini povodom tenzija sa Vašingtonom oko Tajvana
ilustracija

Kremlj pružio snažnu podršku Kini povodom tenzija sa Vašingtonom oko Tajvana

Kremlj je pružio snažnu podršku Kini povodom tenzija sa Vašingtonom oko Tajvana, upozorivši SAD da ne povlače "bilo kakve provokativne poteze" koji bi mogli da pogoršaju situaciju.

Dan pošto je kineski predsjednik Si Đinping u telefonskom razgovoru sa predsjednikom SAD Džozefom Bajdenom upozorio da druge zemlje ne treba da se miješaju u odnos Pekinga prema Tajvanu, portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je novinarima da Rusija čvrsto podržava suverenitet i teritorijalni integritet Kine.

„Vjerujemo da nijedna druga zemlja nema pravo da dovodi to u sumnju ili da preduzima bilo kakve provokativne korake“, rekao je Peskov, portparol ruskog predsjednika Vladimira Putina.

On je upozorio SAD da ne povlače „destruktivne“ poteze, navodeći da bi „takvo ponašanje u međunarodnoj areni moglo jedino da pogorša tenzije, jer je svijet već prepun regionalnih i globalnih problema“.

Oštra izjava Peskova odražava bliske veze Moskve i Pekinga, koje su postale još čvršće otkako je Rusija napala Ukrajinu 24. februara. Kina odbija da osudi rusku invaziju na Ukrajinu, tvrdeći da su SAD i NATO provocirali Moskvu, i kritikuje sankcije koje su zapadne zemlje uvele Rusiji.

Kineska vlada nije nagovijestila da su Si i Bajden u četvrtak razgovarali o mogućoj skoroj posjeti predsjednice Predstavničkog doma Kongresa SAD Nensi Pelosi Tajvanu, ali je Si osudio „miješanje spoljnih sila“, koje bi mogle da podstaknu to samoupravno ostrvo da učini trajnom svoju višedecenijsku faktičku nezavisnost.

Oštra retorika kineskog predsjednika, koji javno uglavnom daje pozitivne komentare, ukazuje da lideri Kine možda vjeruju da Vašington nije razumio ozbiljnost prethodnih upozorenja Pekinga u vezi sa Tajvanom.

Narodna Republika Kina i Tajvan, čije je zvanično ime Republika Kina, imaju zasebne vlade od kineskog građanskog rata, vođenog u drugoj polovini četrdesetih. Posle poraza u građanskom ratu od komunista, nacionalisti, predvođeni Čang Kaj-Šekom, prešli su na Tajvan, ostrvo udaljeno 160 kilometara od kineskog kopna i na njemu uspostavili vladu 1949. godine.

Tajvan od tada faktički funkcioniše kao nezavisna država, ali se Peking protivi bilo kakvim zvaničnim kontaktima tajvanske vlade sa drugim zemljama, jer ostrvo smatra dijelom svoje teritorije. Kao što Peking smatra to ostrvo dijelom svoje teritorije, tako i Tajvan nominalno smatra svojom cijelu teritoriju Narodne Republike Kine.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.