Australijski organi za zaštitu potrošača optužili su Gugl da je kompanija nastavila da ih prati čak i nakon što su zabranili prikupljanje podataka u opcijama „Istorija lokacija“ i „Aktivnosti na vebu i u aplikacijama“.
Sudija, koji je predsjedavao slučajem protiv kompanije Google, rekao je da „razumni“ ljudi ne bi pomislili da bi omogućavanje praćenja aktivnosti na vebu i u aplikacijama takođe dalo Guglu dozvolu da koristi podatke o njihovoj lokaciji, jer veb obrazac nije naveo nikakvu posebnu referencu na lokacija.
Iako Gugl tvrdi da je time narušena privatnost „samo nekoliko ljudi“, australijski sud je saopštio da je problem zahvatio najmanje 1,3 miliona ljudi, što je daleko više od njihovih tvrdnji.
Na saslušanju u Saveznom sudu 13. avgusta rečeno je da je Gugl pristao na kaznu od 60 miliona dolara.
Sud je takođe zatražio od kompanije da preduzme korake kako bi osigurao obavezu da poštuje i edukuje svoje osoblje o austrijskom zakonu o potrošačima.
U svoju odbranu, Gugl kaže da je već riješio problem prije nego što je pokrenut slučaj Saveznog suda i da je promijenio način na koji upravlja podacima o lokaciji.
N1
Komentari