Mjera je, međutim, izazvala oštre kritike i ocjenu da će podići već podivljale troškove stanovništva i privrede.
Zbog kompleksa ruskog napada na Ukrajinu i zapadnih sankcija, Njemačka više ne može da računa na obilne isporuke jeftinog gasa sa istoka. Nestašica prijeti, cijena gasa vrtoglavo raste, a sa njom i troškovi.
Poskupljenje treba da pomogne uvoznicima gasa, koji za ugovorene obaveze, umjesto ruskog, moraju da kupuju skuplji gas sa drugih tržišta i zato trpe ogromne gubitke.
Prosječno četvoročlano domaćinstvo koje troši 20.000 kilovat-sati energije, plaćaće godišnje 484 eura više.
Lider partije Levica Martin Širdevan je mjeru opisao kao dokaz "antisocijalnog kursa" vlade i pozvao na proteste.
"Već sam najavio vruću jesen protesta protiv socijalne zime i savezne vlade", rekao je on u Berlinu.
Ministar privrede Robert Habek je ponovio da podizanje cijene "nije nipošto lak korak", ali je neohodan da se obezbijede grijanje i snabdijevanje privatnih domaćinstava energijom, kao i održanje privrede. Bez tog nameta, "bila bi ugrožena sigurnost snabdijevanja".
Šolc obećao dodatno rasterećenje
Odmah po najavi novog nameta na gas, koji će u Njemačkoj povećati račune i stanovništvu i privredi, kancelar Olaf Šolc je obećao dodatne mjere rasterećenja.
"Ne ostavljamo nikoga na cjedilu sa većim troškovima", objavio je kancelar na Tviteru u ponedeljak po podne. Šolc je, međutim, priznao da će "sve poskupjeti – cijena energenata će nastaviti da raste".
U međuvremenu, Šolcova trostrana koalicija nastavlja raspravu o dodatnim olakšicama.
Poslednja poreska reforma koju je prošle sedmice kao predlog predstavio ministar finansija Kristijan Lindner, dočekana je na nož sa više strana, kao nepovoljna za siromašnije građane.
Komentari