Taj dnevni list navodi da su lideri EU tokom posjete Podgorici ovog ljeta, jasno stavili do znanja da, ako Crna Gora završi svoju pravnu reformu u narednim mjesecima, kad će popuniti sve najviše pravosudne organe, može da završi pristupne pregovore sa EU na jesen i da se pridruži EU za dvije-tri godine.
“Ovakva jedinstvena šansa za Crnu Goru pojavila se u uslovima ukrajinske krize, kada bi EU, s jedne strane, htjela da potvrdi svoju otvorenost prema novim članicama, a s druge da izbjegne njihovo masovno uključivanje u svoje redove. Jedinstvena integracija male Crne Gore, koja je dalje napredovala na putu ka EU, Briselu se činila idealnom opcijom“, piše list.
Među tačkama sporazuma o formiranju manjinske vlade, koji su u aprilu potpisale sve stranke koje su podržale kabinet Abazovića, bile su dvije ključne deblokada procesa evropskih integracija Crne Gore i težnja ka NATO i politika EU prema Rusiji i Ukrajini.
Iako u drugoj tački nije bilo pitanja kabinetu, u prvoj tački bilo je ozbiljnih pritužbi, navodi Komersant.
Dnevnik piše da se ne radi samo o tome da je premijerova stranka URA osujetila izbor članova Ustavnog suda i donošenje nekih drugih mjera u okviru zakonske reforme.
List navodi da je sam premijer otvoreno forsirao ne proces integracije u EU, “već potpisivanje tzv. Temeljnog ugovora sa Srpskom pravoslavnom crkvom (SPC)”, uprkos bojazni da će to produbiti raskol u crnogorskom društvu i dovesti do gubitka šanse za rani ulazak u EU.
“Abazović je čak ignorisao direktna upozorenja ambasadora zemalja EU u vezi sa tim i poziv predsjednika republike da se potpisivanje crkvenog sporazuma odloži do jeseni kako bi se izvršila stručna procjena i provjera usaglašenosti sa ustavom Crne Gore. Ipak je, odbacivši sve komentare i primjedbe stručnjaka, političara i nevladinih organizacija, potpisao Temljni ugovor sa patrijarhom SPC Porfirijem“, piše list.
Dnevnik dodaje da se to dogodilo u Vladinoj rezidenciji u Podgorici, “gdje je srpski patrijarh prebačen helikopterom MUP-a Srbije, bez prethodne najave ceremonije i prisustva medija, pa čak i bez znanja nekih ključnih članova vlade”.
Komersant citira neimenovani izvor blizak crnogorskom rukovodstvu da su “prijevremeni izbori zaista neizbježni i da bi mogli da budu održani sledećeg proljeća zajedno sa predsjedničkim”.
“Ova opcija je, sudeći po reakcijama na pad Abazovićeve vlade, prihvatljiva i za EU”, dodaje list.
Komersant citira izvjestioca za Crnu Goru u Evropskom parlamentu Tonina Piculu da građani Crne Gore jasno podržavaju članstvo u EU, i da bi to trebalo da se potvrdi na izborima, te da bi takav parlament i takva vlada sigurno dobili nedvosmislenu podršku Evrope.
16SHARES
Komentari