Nakon sastanka sa institucionalnim liderima Kosova i opozicionim strankama, Eskobar je rekao da očekuje da će Kosovo i Srbija imati konkretan predlog za rješavanje pitanja srpskih registarskih tablica i dokumenata.
Rekao je i da je dobio uvjerenje da niko ne želi eskalaciju i nasilje 1. septembra.
"Dakle, danas smo ovdje da se pobrinemo da sve te dobre želje i sav taj optimizam budu pretočeni u dobrobit zemlje", rekao je kratko Eskobar.
Ponovio je da podržava dijalog kojim posreduje EU i postizanje rješenja za, kako je rekao, "ova teška pitanja".
Evropski izaslanik za dijalog Miroslav Lajčak je rekao da je obavio dobar razgovor sa premijerom Kosova Aljbinom Kurtijem i predsjednicom Kosova Vjosom Osmani, te rekao da je cilj EU i SAD da spriječe nove tenzije.
"Najvažnija poruka je da sam ovdje sa Gabrijelom Eskobarom, da pokažemo da je jedinstvo između EU i SAD potpuno. Radimo zajedno na normalizaciji odnosa između Kosova i Srbije. I drugo, međunarodna zajednica je veoma zabrinuta zbog onoga što smo vidjeli na terenu 31. jula. I očekuje se od nas zajedno, kao pregovarača i od lidera Kosova i Srbije, da ne dozvolimo da se ovo ponovi 31. avgusta i zato smo tu", rekao je Lajčak.
Iz Prištine Eskobar i Lajčak idu u Beograd gdje će razgovarati sa vlastima iz Srbije.
Vlada Kosova je realizaciju svojih odluka o preregistraciji vozila na RKS tablice i izdavanju državljanima Srbije ulazno/izlaznog dokumenta odložila za 1. septembar, nakon što su se lokalni Srbi na sjeveru pobunili i postavili barikade na putevima.
Potom su se Kurti i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, u cilju pronalaženja rješenja, sastali u Briselu 18. avgusta u okviru dijaloga o normalizaciji odnosa, ali nije bilo konkretnog rezultata.
Osmani: Kosovo konstruktivna strana
Eskobar i Lajčak su u Prištini razgovarali i sa predsednicom Kosova Vjosom Osmani, nakon čega je iz Predsjedništva saopšteno da je Kosovo konstruktivna strana u dijalogu, sa fokusom na međusobno priznanje.
"Kosovo nikada nije doprinosilo tenzijama i kontinuirano se zalagalo za mir i stabilnost kao i za evropska rješenja", navodi se u saopštenju.
Dodaje se da će Kosovo nastaviti saradnju i koordinaciju sa međunarodnim partnerima, uz napomenu da se mora zaštiti suverenitet, ustavni poredak i teritorijalni integritet Kosova.
Prethodno je i premijer Kosova Aljbin (Albin) Kurti na konferenciji za novinare rekao da se statusno neutralne KS tablice ne mogu vraćati, kako je to tražio Beograd, već da će biti moguće automobile preregistrovati samo u RKS – Republika Kosovo.
Kada je riječ o izdavanju ulazno\izlaznih dokumenata, kosovski premijer je naveo kako bi najbolja opcija bila se oni potpuno izbace, kako za državljane Kosova prilikom ulaska u Srbiju, tako i za srpske državljane koji ulaze na Kosovo.
"Ukoliko ih bude na jednoj strani, mora ih biti i na drugoj", poručio je Kurti.
Kurti je izrazio nadu da će Srbi na sjeveru prihvatiti odluku Vlade Kosova i preregistrovati svoje automobile, ali nije isključio mogućnost da se ponovo podignu barikade.
Prethodno je oko ovih pitanja održan sastanak u Briselu sa ciljem spuštanja tenzija između dvije strane.
Sa druge strane, predstavnici Srba iz četiri opštine sa severa Kosova, Severna Mitrovica, Zvečan, Zubin Potok i Leposavić upozorili su na moguće napuštanje kosovskih institucija.
Na zajedničkoj sjednici predstavnika te četiri opštine, koje su većinski naseljene srpskim stanovništvom, održanoj u Zvečanu u srijedu (24. avgust), usvojena je posebna deklaracija.
U njoj se, između ostalog, predviđa napuštanje kosovskih intitucija ukoliko se ne pronađe kompromisno rešenje za trenutno goruća pitanja registarskih tablica i ličnih karata.
Radio Slobodna Evropa
Komentari