Raketa će biti lasirana sa Floride, gotovo pola vijeka nakon “Apola 17”, posljednje misije na Mjesec koja je imala ljudsku posadu, a koja je svoju avanturu na zemljinom satelitu okončala 14. decembra 1972. godine, nakon što su na njemu proveli nešto duže od dva dana.
Osim spektakularnog polijetanja koje će moći da prate stotine miliona ljudi preko malih ekrana, američka svemirska agencija NASA željna je da pokaže napredak koji je napravila u vraćanju čovjeka na Mjesec i u istraživanju dubokog svemira.
- Dugo čekamo na ovaj dan. Sve je spremno - istakao je za britanski Gardijan NASA-in administrator Robert Kabana, nakon uspješne provjere svih sistema pred lansiranje.
Misija će, ukoliko polijetanje bude uspješno, trajati 42 dana, preleteće 2,1 milion kilometara, obići će oko Mjeseca i obaviće dva preleta svega 100 kilometara iznad površine Mjeseca.
Doprinos misiji pružila je i Evropska svemirska agencija (ESA). ESA je pomogla razvijanje kapsule koja je zadužena za napajanje, kontrolu položaja i, najvažnije, snabdijevanje kiseonikom.
- Zahvaljujući misiji "Artemis 1" Evropa ide na Mjesec. Ovo je istorijski momenat - istakao je generalni direktor ESA Džozef Ešbaher, tokom konferencije za novinare prošle sedmice.
The European Service Module is the powerhouse of @NASA_Orion, providing in-space propulsion, power, thermal & attitude control and high-altitude ascent aborts. Eventually, the ESM will provide water and air to #Artemis' crew module. #ForwardToTheMoon https://t.co/lDlOUxHS69
— Josef Aschbacher (@AschbacherJosef) August 20, 2022
Kapsula nazvana "Orajon" neće imati posadu tokom ove misije. Umjesto toga, nalaziće se lutke kako bi se testirala nova svemirska odijela i stepeni radijacije. Cilj misije "Artemis 1" je da se isproba nova "SLS" raketa i obave sve pripreme za buduće misije.
Raketa "SLS" ima četiri "RS-25" motora i proizvodi nevjerovatnih 39 meganjutna potiska, što je 15 odsto više od rakete „Saturn 5“ i to je ujedno čini najmoćnijom raketom dosad lansiranom u svemir.
Naredna misija „Artemis 2“ zakazana je za maj 2024. godine, a odvešće četiri astronauta do Mjeseca i nazad, bez slijetanja na površinu.
Najzad, 2025. godine "NASA" planira da na površinu Mjeseca spusti dva astronauta, uključujući i prvu ženu, dok će druga dva astronauta ostati u orbiti Mjeseca u komandnom modulu.
European Service Module was built with hardware contributions from ten @ESA Member State countries: Belgium, Denmark, France, Germany, Italy, Netherlands, Norway, Spain, Sweden, Switzerland.
— Josef Aschbacher (@AschbacherJosef) August 28, 2022
We got to gaze upon ESM-2, which will power astronauts around the Moon on #Artemis II. pic.twitter.com/DHwPcwraiz
To će ujedno biti i prvi put nakon misije „Apolo 17“, decembra 1972. godine, da čovjek kroči na Mjesec.
- Ovo sada je generacija ‘Artemis’, a mi smo bili generacija ‘Apolo’. Sada je potreban novi tip astronauta - rekao je Bil Nelson, jedan od čelnika NASA-e osvrćući se na simobličnost imena programa – Artemida je, prema grčkoj mitologiji, sestra bliznakinja Apolona.
Izvor: Nova S
Komentari