Ipak, kako ističe Radović, promjena vlasti nakon 30 godina, mora se ocijeniti kao nešto pozitivno.
Pored toga, kao pozitivnim u prethodne dvije godine, navodi i veću transparentnost u radu Skupštine i Vlade, a kako dodaje tu su i socijani programi i rad na boljem životnom standardu.
Među onim što nije bilo dobro navodi EU integracije koje su, kako kaže Radović, potpuno zapostavljene.
“EU integracije su bile dio priče naših zvaničnika, a u praksi to nije bio prioritet”, naveo je Radović i dodao da naredna vlada to pitanje mora staviti na prvo mjesto.
Među lošim aspektima navodi i to što nije došlo do profesionalizacije javne uprave.
“Sa politizacijom i partijskim zapošljavanjima je nastavljeno, bukvalno imamo svaki dan raspodjelu funkcija po dubini. Mislim da je to, uz EU integracije, ostavilo snažan pečat na građane i na njihova očekivanja, jer su očekivali da se promjeni praksa stara 30 godina”, naveo je Radović.
Kazao je i da nije unaprijeđenja saradnja sa civilnim sektorom, što kako dodaje, mora biti jedan od prioriteta neke naradene vlade.
Nakon pada i 43 Vlade političke elite, kako navodi, moraju da se uozbilje i otvore dijalog u kojem će prioritet biti reforma u pravosuđu i ispunjavanje EU standarda.
“Mislim da su građani sa pravom zbunjeni i da su izgubili povjerenje, jer su njihova očekivanja bila mnogo veća nego što smo imali rezultate u prethodne dvije godine i toga političke elite moraju biti svjesne”, naveo je Radović.
Radović smatra i da međunarodna zajednica mora aktivnije da se uključi u otvaranje dijaloga u Crnoj Gori.
"Crnoj Gori je potrebna stabina vlada, koja će sprovoditi reforme”, zaključio je Radović.
RTCG
Komentari