Regionalna saradnja je, ističu, potrebna i poželjna, ali i uređena u dovoljnoj mjeri različitim inicijativama i sporazumima, prije svega CEFTA sporazumom, te ionako, kako kažu, opterećene i ograničene administrativne kapacitete treba usmjeriti na ubrzanje evropskih integracija.
“U ovako izazovnim trenucima, izjave pojedinih zvaničnika Vlade u tehničkom mandatu o Otvorenom Balkanu i učešću Crne Gore u toj inicijativi su samo odvraćanje i trošenje energije od strateškog cilja – integracije u EU”, navode u saopštenju.
Iz Centra za ekonomske i evropske studije ocjenjuju da se ovdje “očilgledno radi o ličnim stavovima pojedinih predstavnika Vlade, prije svega premijera”, a ne o, dodaju, poziciji države Crne Gore u odnosu na ovu inicijativu za regionalnu saradnju.
“Budući da Vlada već tri mjeseca nije osnovala najavljivanu radnu grupu koja bi pripremila sveobuhvatnu analizu prednosti i nedostataka članstva u Otvorenom Balkanu, nije jasno na osnovu kog zvaničnog dokumenta Vlade ili Skupštine Crne Gore, bez koje se ovako značajan proces ne može voditi, premijer nastavlja sa konstatacijama da Otvoreni Balkan nije alternativa za EU”, ističu u saopštenju.
Prema njihovim riječima, djela Vlade pokazala su da je njen fokus zapravo bio na Otvorenom Balkanu.
“Da je proces pregovora za članstvo Crne Gore u EU ne samo usporen, nego praktično stao, potvrđuje i praksa Vlade, koja je za nekoliko mjeseci svoga rada na riječima bila za ubrzanje aktivnosti na zatvaranju pregovaračkih poglavlja za članstvo u EU, ali su djela pokazala da je njen fokus zapravo bio na Otvorenom Balkanu i ostalim temama koje zapravo usporavaju pregovore Crne Gore za članstvo u EU”, zaključuju u saopštenju.
Komentari