Pacijentkinje već neko vrijeme čekaju da im konzilijum Kliničkog centra odobri besplatnu operaciju perifernih vena u privatnoj klinici Ars Medika, a o trošku Fonda za zdravstvo. Iako je imala potrebnu dokumentaciju, naša sagovornica Radmila Jovanović, prvi put je odbijena. Drugi put je, kako kaže, operisala jednu nogu i to laserskom metodom.
"Poslije 15 dana sam došla na konzilijum za lijevu nogu, sestre sa šaltera su me vratile, ugovor je raskinut prije deset dana", kazala je pacijent i zdravstvena radnica Radmila Jovanović za TVCG.
Jovanovićeva nije jedina.
Slično je doživjela i Miljana Đukić.
"Na kraju je pokazala izvještaj iz Ars medike i rekla doktoru ja ću tamo da se operišem, tako sam odlučila, piše da imamo pravo da se tamo operišem i ja ću postupiti tako, ali moram proći konzilijum. Kaže gospođo, mi ćemo odmah vas staviti na program. Rekoh, nijesam znala da imate laserske metode operacije. Kaže, nemamo, imamo radikalne, rekoh, kod mene je to kontraindikovano", kazala je pacijent i zdravstvena radnica Miljana Đukić.
Iz Kliničkog centra, međutim, tvrde da nije predviđena refundacija laserske, već samo klasične operacije vena.
I to je, kako kažu, razlog zašto se odbijaju pacijenti koji ne žele pod nož. Potvrđuju to i u Fondu za zdravstvo.
"Na incijativu KCCG pokrenuto je zaključivanje ugovora u interesu pacijenata a zbog kapaciteta na vaskularnoj hirurgiji jer bi u protivnom došlo do formiranje liste čekanja", kazala je Olgica Lakić iz Fonda za zdravstvo.
"Mi ne odbijamo pacijente, on može da se operiše u KCCG klasičnom metodom i u Ars medika klasičnom metodom. Mora biti precizirano o kojoj se operaciji radi. Fond ne plaća laserske operacije", kazao je načelnik Centra za vaskularnu hirurgiju u KCCG Perica Maraš.
Ukoliko je tako, nejasno je kako je uopšte sklopljen ugovor sa privatnom klinikom, u kojoj se ne rade klasične već samo laserske operacije vena. Potvrdili su nam to u klinici Ars medika.
No, ipak, kako kažu, u ugovoru između njih i Fonda ne navodi se o kojoj vrsti operacije perifernih vena je riječ.
"U ugovoru stoji da osigurano lice ostvaruje zdravstvene usluge kod davaoca na osnovu uputa izabranog doktora a po predlogu nadležnog konzilijuma KCCG. Svaki pacijent koji donese taj dokument može da dobije besplatno uslugu perifernih vena. Operacija perifernih vena u privatnoj bolnici Ars medika, državu košta 383 eura po nozi pacijenta. Fakturišemo fondu po jednoj nozi pacijenta", kazala je Tatjana Šuković iz privatne bolnice "Ars Medica".
Šta košta 383 eura nejasno je, uzimajući u obzir mnoge nelogičnosti, o kojima svjedoči i slučaj pacijentkinje s početka priče, koja je, podsjetimo, o trošku države operisala vene laserskom metodom u klinici Ars medika.
I upravo su takve nelogičnosti izazvale revolt pacijenata, kojima ništa nije jasno...
"Meni se čini da je ovo neka igra 'Lud, zbunjen, normalan", kazala je Đukić.
RTCG
Komentari