Kako su kazali, scenario iz tog izvještaja je već postao naša sadašnjost.
”Toplotni talasi, požari i poplave postaju nova svakodnevnica tokom ljetnje sezone. Što je još zabrinjavajuće jeste da Crna Gora iz godine u godinu ulazi u sezonu bez potrebnih kapaciteta za borbu protiv vremenskih nepogoda, posebno požara, a kapaciteti saveznika koji nam stoje na raspolaganju ne uzimaju u obzir obimne promjene u učestalosti i razmjerama neprilika izazvanim klimatskim promjenama”.
Naglašavaju da vrijedi pomenuti da je taksonomija održivih aktivnosti Evropske Unije, donešena ove godine, označila gas kao zelenu investiciju.
”I to uprkos velikoj opoziciji Evropskih Zelenih, mnogobrojnih subjekata i naše Federacije koji su ukazivali da će takav potez ugroziti ciljeve pariškog dogovora o klimatskim promjenama i izazvati energetsku nestabilnost. Želimo da stavimo apel na Vladu Crne Gore da umjesto devastacije prirode i proširenja vojnih kapaciteta sagledaju realne potrebe naše države i ulože napore ka proširivanju prioritetnih kapaciteta za borbu protiv vremenskih nepogoda. Takođe smatramo da naši saveznici moraju uzeti u obzir potrebu proširivanja kapaciteta namjenjenih za pomoć usled istih, a posebno požara”.
Forum mladih URA će u sklopu svoje Federacije nastaviti sa isticanjem problema južnoevropskih i južnoistočnoevropskih država prouzrokovanih klimatskim promjenama i nastaviti borbu za istinska i dugoročna rješenja i što bržu tranziciju na održive izvore energije, poručuju.
Komentari