Sastanak lidera Brdo-Brioni Procesa

Crna Gora blizu toga da dođe do jedne stabilne političke vlade

Crna Gora posljednje dvije godine prolazi jednu interesantnu fazu svog demokratskog razvoja, što je možda iz ugla naših susjeda i regiona i Evropske unije moglo izgledati i problematično, ali je svakako Crna Gora i u tom periodu pokazala da je čvrsto opredijeljena za dalji nastavak evropskog puta, da je izdržala sva iskušenja kroz koja je prolazila i da je danas, čini mi se, bliže nego bilo kada tokom te dvije godine svom cilju - a to je da kroz demokratske procedure, uključujući i parlamentarne izbore dođe do jedne stabilne političke vlade koja će nastaviti da vodi zemlju putem evropskog razvoja - ocijenio je predsjednik Crne Gore Milo Đukanović nakon sastanka lidera Brdo-Brioni Procesa.

Istakao je da je glavna tema događaja bila evropska perspektiva regiona zemalja Zapadnog Balkana te prilika i da govori o unutrašnjim političkim procesima u Crnoj Gori.

"Crna Gora je u čitavom periodu od 2006. godine do danas bila važan promoter evropskih vrijednosti u regionu Zapadnog Balkana. Ubijeđen sam da će tako biti i ubuduće i da će Crna Gora nastaviti sa intenzivnom saradnjom unutar regiona, vjerujući da će ta regionalna saradnja svima nama pomoći da što brže dostignemo svoj evropski cilj",  poručio je Đukanović, prenosi Pobjeda.

Samit Brdo-Brioni proces je, prema njegovim riječima, vrlo dragocjena platforma za razgovor na teme regionalne saradnje i dostizanja onog što je zajednički cilj svih zemalja - članstvo u Evropskoj uniji.

"Format je zanimljiv i koristan zato što je iniciran od strane dvije države koje su do nedavno živjele u sastavu bivše Jugoslavije - Slovenije i Hrvatske - koje veoma dobro poznaju problematiku Zapadnog Balkana i koje jako dobro poznaju ono što je značaj evropske persektivne za naš region i značaj završetka procesa ujedinjenja Evrope za stabilnost i prosperitet evropskog kontinenta", naveo je Đukanović.

Zato je, ističe, za nas svih ovih godina bilo veoma važno da imamo platformu na kojoj možemo razgovarati o tom pitanju, "računajući da će Slovenija i Hrvatska pokazati potreban senzibilitet za ono što su evropski interesi svih zemalja u našem regionu".

"Ovogodišnji samit je potvrdio da je nedvosmislena podrška evropskom putu razvoja svih zemalja regiona i da su Slovenija i Hrvatska naši prijatelji i susjedi koji će unutar Evropske unije nastaviti da zagovaraju izvjesnost dogledne perspektivne članstva za sve naše zemlje. Tome svjedoče i usvojeni zaključci sa današnje rasprava, šest zaključaka gdje se posebno potencira važnost ubrzavanja procedure pregovora sa svim zemljama regiona koje su u različitim fazama procesa pridruživanja Evropskoj uniji",  rekao je Đukanović.

Posebno se ističe važnost dodjele statusa kandidata Bosni i Hercegovini, na tragu onog što je već urađeno za Ukrajinu u prethodnom periodu.

"Dodatno se potencira važnost obezbjeđivanja bezviznog režima odnosa između svih zemalja u našem regionu i Evropske unije. Treba podsjetiti da je Kosovo još jedina preostala zemlja našeg regiona koja nema povoljnost olakšanog putovanja za svoje građane unutar EU", dodao je Đukanović.

Misli da je, kako je kazao, ukupan razgovor bio veoma odgovaran i da su u maksimalnoj mjeri izbjegavana konfliktna pitanja koja imaju bilateralni karakter ili koja su možda čak konfliktna pitanja pojedinih zemalja kao unutrašnja pitanja.

"Do izražaja je došlo zajedničko opredjeljenje da je evropski put najbolji izbor za sve zemlje našeg regiona i da treba nastaviti sa intenzivnim kontaktom sa Evropskom unijom i zemljama članicama kako bi se taj put što je moguće više otvorio i kako bi se stvorili uslovi za ubrzanje tog procesa vjerujući da je to najbolja moguća formula za učvršćivanje stabilnosti našeg regiona i za ekonomski i demokratski prosperitet koji je potreban građanima regiona", naglasio je Đukanović

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.