"Ovo je važan iskorak i za odnose između Crne Gore i Hrvatske, ali i za proces pomirenja u regionu. Suočavanja sa prošlošću nema bez političke volje donosilaca odluka. Admiral Barović zaslužuje poštovanje i Crne Gore i Hrvatske kao svetionik do vrhunskih moralnih načela", saopšteno je iz Centra za građansko obrazovanje.
Dodaju da odnos dosadašnjih vlasti prema herojima naše ratne prošlosti, ali i žrtvama ratnih razaranja, pokazuje njihovu nesposobnost da oblikuju istinsko demokratsko društvo, čiji je dio i kultura sjećanja kroz ustanovljavanje dana sjećanja, podizanja spomen obilježja i obrazovni program.
Podsjetili su da je admiral Barović 29. 09. 1991, na Visu, na dan kada je postao drugi čovjek jugoslavenske mornarice, odlučio da sebi oduzme život umjesto da izvrši naredbu da bombarduje hrvatske gradove s mora.
Poručuju da su na žalost, ovaj čovjek i njegov čin su gotovo zaboravljeni u našoj javnosti.
"CGO poziva Vladu Crne Gore i Skupštine Crne Gore da očuvaju sjećanje na admirala Barovića i promovišu tu univerzalnu priče o časti, integritetu i humanosti u mračnom vremenu nacionalizma i razaranja kroz postavljanje spomen obilježja u Crne Gore čovjeku koji je djelom pokazao što je čojstvo", zaključuje se u saopštenju.
Komentari