Akademik Slobodan Backović, bivši ministar prosvjete, Pobjedi je kazao da se ustanova može osnovati ako je donešen, odnosno odobren, obrazovni program.
- Znači, osnivač je dužan da Nacionalnom savjetu dostavi obrazovni program (plan i program: predmeti, broj nedjeljnih časova po predmetima i predmetni prgrami). Nacionalni savjet mora imati mišljenje Zavoda i mora donijeti odluku da se taj obrazovni program usvaja i odobrava za rad škole – kazao je akademik Backović.
On je istakao da zakon ne prepoznaje preuzimanje programa niti Savjet treba bilo što da usklađuje. U trenutku dobijanja licence u aprilu, nije postojao Nacionalni savjet za obrazovanje. Prethodnom je mandat istekao u septembru 2021. a novi je osnovan u julu ove godine. Ministarstvo tvrdi da ni komisija Ministarstva prosvjete nije imala zakonska ovlašćenja da izvrši kontrolu programa.
- Svakako, Zavod za školstvo ne dostavlja Nacionalnom savjetu mišljenje o licenciranju privatnih ustanova. S obzirom na to da nije bilo potrebno usklađivanje programa od Nacionalnog savjeta, to u ovom slučaju, za licenciranje navedenih ustanova nije bilo od značaja postojanje novoformiranog Nacionalnog savjeta – odgovoreno je Pobjedi iz Ministarstva prosvjete.
Standardi i procedure
Na tvrdnju Mnistarstva da nije bilo potrebno usklađivanje programa od strane Nacionalnog savjeta, te da u ovom slučaju za licenciranje navedenih ustanova nije bilo od značaja postojanje novoformiranog Nacionalnog savjeta, Backović odgovara da savjet ne usklađuje ništa, već da donosi odluku da se program usvaja ili ne usvaja.
- Znači mora se razmatrati dostavljeni program. Da bi se to moglo uraditi, mora postojati savjet – decidan je akademik Backović.
On je istakao da je, kada je riječ o privatnim vjerskim škola, veoma važno da se analizira da li su zastupljeni izborni predmeti koji služe za dopunu maturskog standarda predmeta koji nemaju maturski standard.
- To je od krucijalne važnosti za one učenike koji hoće da nastave obrazovanje, recimo na UCG, a ti predmeti su uslov za upis na studije visokog obrazovanja. Znači, nije dovoljno da privatne vjerske škole realizuju nastavu u skladu sa javno važećim opšteobrazovnim programom nego moraju da imaju odobrenje za to i moraju da daju na uvid program i plan škole oko dopune maturskog standarda – istakao je on.
Prema Zakonu o opštem obrazovanju, svaka privatna obrazovna ustanova mora da podnese obrazovni program koji prolazi kroz Zavod za školstvo, a onda se predlaže Nacionalnom savjetu. U slučaju ovih vjerskih škola, ta procedura nije ispoštovana.
Osnivač nikšićke Gimnazije ,,Mitropolit hadži Sava Kosanović“ je Eparhija budimljansko-nikšićka, a rješenje o izdavanju licence je Bratić potpisala 14. aprila ove godine. U Podgorici je Mitropolija osnovala Gimnaziju „Sveti Sava“, a licenca je potpisana 18. aprila.
Pobjedi je u aprilu iz Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta, za vrijeme mandata Vesne Bratić odgovoreno da je program usklađen tako što ga čini 80 odsto važećeg programa za gimnazije i 20 odsto vjerskog programa.
Više stručnjaka je juče Pobjedi objasnilo da, ukoliko su gimnazije koje su osnovale Mitropolija i Eparhija budimljansko-nikšićka prihvatile program koji važi za svjetovne gimnazije, onda one ne mogu da se nazivaju vjerskim.
Kako se te gimnazije zakonom tretiraju kao privatne škole, odrednica ,,vjerske“ im omogućava da im se dodijeli novac koji je opredijeljen za finansiranje vjerskih škola.
Ove godine je u budžetu za tu namjenu izdvojeno 1.500.000 eura. Ministar Vojinović tražio je prošle nedjelje da se školama koje su tek osnovane da 900.000 eura kako bi se pripremile za narednu školsku godinu.
Snežana Kaluđerović, viša pravna savjetnica u Centru za građansko obrazovanje, juče je saopštila da je nezakonito finansiranje privatnih škola koje nijesu licencirane u skladu sa procedurama. CGO je juče uputio inicijativu ministru prosvjete, Miomiru Vojinoviću za preispitivanje zakonitosti licenciranja dvije srednje vjerske škole i povlačenje zahtjeva za njihovo finansiranje iz budžeta.
- CGO cijeni da sa zahtjevom za opredjeljivanje 900.000 eura iz budžeta Crne Gore za finansiranje dvije privatne ustanove koje nijesu licencirane u skladu sa zakonskom procedurom, ministar ulazi u zonu krivične i prekršajne odgovornosti – istakla je Kaluđerović.
U Crnoj Gori djeluje licencirano jedna srednja vjerska škola - Medresa „Mehmet Faith“, koja je dostavila odgovarajući javno važeći obrazovni program za opšte obrazovanje. Odluku o punovažnosti obrazovnog programa te škole je Nacionalni savjet za obrazovanje donio 30. juna 2015. godine, a zavedena je pod brojem 04-5-1274.
To piše u informaciji o finansiranju medrese koja se dostavlja Vladi. Odluke Nacionalnog savjeta za obrazovanje nema u istovjetnom dokumentu koji se odnosi na dvije vjerske škole koje su osnovane u Podgorici i Nikšiću.
Medresa je Vladi, kako bi se donijela odluka o finansiranju, podnijela i odluku Nacionalnog savjeta o obrazovanju u kojoj je obrađivan opšti dio obrazovnog programa, predmeti, fond časova, detaljan nastavni plan i program za sve razrede, te uslovi za realizaciju nastave, pravilnik o polaganju mature...
Kaluđerović je kazala da je jedina uloga Ministarstva da eventualno vrati Nacionalnom savjetu utvrđeni posebni dio javno važećeg obrazovnog programa na ponovno razmatranje i utvrđivanje, a što se nije desilo, jer ovo tijelo nije ni postojalo. CGO je apelovao na ministra Vojinovića da pokrene postupak za preispitivanje nezakonito izdatih licenci, ali i ponovni postupak za njihovo izdavanje koji povlači precizne procedure.
- CGO izražava uvjerenje da ministar Vojinović neće svjesno praviti još jednu štetu po budžet Crne Gore zarad ostvarenja nekih partikularnih interesa, kao što je to činila bivša ministarka Bratić za čije nepoštovanje zakona već dolaze pravosnažne presude koje će plaćati svi građani i građanke Crne Gore – saopštila je Kaluđerović.
Redakcija Pobjede je uputila pitanja Ministarstvu prosvjete u kojem se traže dokazi o ispunjavanju uslova za osnivanje i finansiranje dvije vjerske gimnazije, kao i nastavni program koji je morao biti odobren.
Uslovi za osnivanje
Prema Zakonu o opštem obrazovanju, da bi se škola osnovala, a kasnije i finansirala, mora da ispunjava određene uslove. Finansira se na osnovu broja upisane djece i zaposlenih. Takođe, škola mora da ima prostorije, nastavni kadar, upisanu djecu, higijensko tehničke uslove.
Školu mora i da posjeti komisija Ministarstva prosvjete, kako bi dala zeleno svjetlo za početak rada obrazovne ustanove. Škole ,,Sveti Sava“ i ,,Mitropolit hadži Sava Kosanović“ su registrovane u Centralnom registru privrednih subjekata. Iz njihovih izvoda se vidi da je osnivački ulog euro.
Ne postoje podaci o broju zaposlenih, niti o obaveznom depozitu koji je definisan članom 46 a. U Zakonu o Opštem obrazovanju u članu 23 je objašnjen postupak donošenja obrazovnog programa u privatnoj ustanovi.
- Obrazovni program iz stava 1 ovog člana postaje javno važeći program kada Nacionalni savjet utvrdi da odgovara javno važećem programu za pojedinu oblast obrazovanja i vaspitanja – piše u Zakonu.
Piše i da mjerila za utvrđivanje punovažnosti i jednake vrijednosti obrazovnog programa privatne ustanove sa javno važećim obrazovnim programom donosi Nacionalni savjet, na prijedlog Zavoda za školstvo, odnosno Centra.
Izvor: Pobjeda
Komentari