"Informisanje sindikata o kriterijumima za utvrđivanje viška zaposlenih ima za cilj obezbjeđivanje objektivnosti postupka kolektivnog otpuštanja, što je kod odluke od 2.6.2022. godine izostalo, pa ta činjenica dovodi u pitanje zakonitost čitavog postupka kolektivnog otpuštanja. Tako se ne zna na osnovu kojih kriterijuma su određeni 25 zaposlenih kojima nijesu uručeni otkazi", navela je ona.
Početkom septembra bez posla je ostalo preko 200 zaposlenih u Željezari.
Podsjetila je da obaveza poslodavca da sindikat informiše o kriterijumima za određivanje viška zaposlenih proizlazi i iz Konvencije Međunarodne organizacije rada br. 158 o prestanku radnog odnosa na inicijativu poslodavca (na čiju primjenu se naša država obavezala), koja u čl. 4 i 9 upućuje na postojanje "valjanog razloga", koji može biti vezan i za operativne potrebe preduzeća bez kojeg razloga radni odnos radnika neće prestati. Simović Zvicer smatra da ne možemo govoriti o valjanom razlogu za otkaz u nedostatku kriterijuma koji bi opravdali "postojanje objektivnih razloga za prestanak radnog odnosa". U rješenjima o otkazu, u koje je imala uvid, ističe da je navedeno da je nakon dostavljanja obavještenja sindikatu otpočeo proces konsultovanja koji je trajao 30 dana, ali da te faze nije bilo jer, kako pojašnjava, "konsultovanje" podrazumijeva dvosmjeran proces: slanje predloga od strane sindikata i odgovore poslodavca na te predloge.
"Poslodavac je samo poslao obavještenje sindikatu 2.6.2022. godine, ali dalje komunikacije sa sindikatom nije bilo. Zato je potrebno utvrditi da li se u međuvremenu sindikat na bilo koji način obraćao poslodavcu i da li je poslodavac izbjegavao postupak konsultovanja", pojasnila je ona.
"Toščelik" je prekršio član 196 Zakona o radu jer je otpustio aktuelnog predsjednika sindikata i doskorašnjeg čelnika te organizacije kojem je funkcija prestala u junu ove godine. Simović Zvicer kaže da su ti otkazi nezakoniti jer član 196 zakona "predviđa zabranu prestanka radnog odnosa po osnovu prestanka potrebe za radom ovlašćenom sindikalnom predstavniku kod poslodavca, za vrijeme obavljanja sindikalnih aktivnosti i šest mjeseci nakon prestanka sindikalnih aktivnosti". Istakla je da treba provjeriti i da li je među otpuštenim bilo roditelja koji imaju dijete sa smetnjama u razvoju, žena u toku trudnoće i korišćenja porodiljskog odsustva, zaposlenog koji koristi roditeljsko, usvojiteljsko i hraniteljsko odsustvo, kao i za samohranog roditelja sa djetetom do sedam godina života koje takođe od otkaza štiti Zakon o radu.
Vujović: Povrđen nerad inspekcije
Predstavnik željezaraca Ivan Vujović istakao je da je Simović Zvicer samo potvrdila nešto na šta su radnici Željezare upozoravali. Kako je rekao, sad se postavlja pitanje šta je inspekcija provjeravala u Željezari, da li propuste "Toščelika" nisu konstatovali iz neznanja ili su to uradili sa nekom namjerom.
"Sumnjamo da su oni sve radili s namjerom svaki put kad su ulazili u Željezaru na štetu radnika, a u korist turskog poslodavca. Tražimo da razloge tome utvrdi onaj ko je zadužen za te stvari", istakao je Vujović.
U ime radnika zahvalio je Simović Zvicer na pojašnjenju, a Inspekciji rada je "čestitao" što su kaznili "Toščelik" sa hiljadu eura, a fizičko lice sa 100, što su "slavobitno" objavili u svom izvještaju o nadzoru.
Komentari