Nobelov komitet je saopštio da je Pabo „postigao nešto naizgled nemoguće“, kada je sekvencirao prvi genom neandertalca i otkrio da se Homo sapiens ukrštao sa neandertalcima, prenosi CNN.
Prvi dokazi ovog otkrića su se pojavili 2010. godine, kada je Pabo pronašao metode kako da izdvoji, sekvencira i analizira drevni DNK iz kostiju neandertalca.
Zahvaljujući njegovom radu, naučnici sada mogu da porede genome neandertalca sa genetskim zapisima današnjeg čovjeka.
Nobelove nagrade postoje zahvaljujući švedskom naučniku i industrijalcu Alfredu Nobelu, koji je želio da se iz njegovog fonda svake godine izdvaja novac za doprinos čovječanstvu.
Alfred Nobel (1833-1896) je odredio institucije koje će dodjeljivati nagrade svake godine, među kojima su Švedska akademija za književnost, Institut Karolinska za medicinu, Švedska kraljevska akademija za fiziku i hemiju, kao i Odbor za mir koji specijalno bira norveški parlament.
Nobelova nagrada se sastoji od zlatne medalje, diplome i čeka na oko devet miliona kruna (oko milion evra). Novčani iznos nagrade se dijeli ako ima više laureata u jednoj disciplini.
BREAKING NEWS:
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 3, 2022
The 2022 #NobelPrize in Physiology or Medicine has been awarded to Svante Pääbo “for his discoveries concerning the genomes of extinct hominins and human evolution.” pic.twitter.com/fGFYYnCO6J
Biografija
Svante Pabo je rođen 20. aprila 1955. godine u Stokholmu.
Majka mu je estonska hemičarka, a otac Sune Bergstorm (preminuo 2004. godine) biohemičar, koji je 1982. podijelio Nobelovu nagradu za medicinu sa Bengtom Samuelsonom i Džonom Robertom Vejnom.
Specijalizirao je na poljima evolucione genetike.
Smatra se jednim od osnivača paleogenetike, naučne discipline koja koristi genetičke metode za izučavanje prvih ljudskih vrsta i drugih drevnih populacija.
Izvor: N1
Komentari