U Crnoj Gori nema spornih lijekova povezanih sa smrću djece u Gambiji

Nije izdata dozvola za stavljanje u promet, ni za njihov uvoz

U Crnoj Gori nema spornih lijekova povezanih sa smrću djece u Gambiji

Iz Instituta za ljekove i medicinska sredstva Crne Gore kazali su da ljekovi indijskog proizvođača za koje je Svjetska zdravstene organizacija (SZO) dala upozorenje da se ne koriste zbog sumnje da su izazvali smrt desetine djece u Gambiji, nijesu registrovani u Crnoj Gori, odnosno nije izdata dozvola za stavljanje u promet, niti je izdata dozvola za njihov uvoz, prenosi Portal RTCG.

U Crnoj Gori, kako su istakli u saopštenju, nijesu u prometu ni drugi ljekovi proizvođača "Maiden Pharmaceuticals Limited" iz Indije.

"Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) je 6.oktobra izdala globalno upozorenje koje se odnosi na sljedeće ljekove: Promethazine Oral Solution, Kofexmalin Baby Cough Syrup, Makoff Baby Cough Syrup i Magrip N Cold Syrup, proizvođača Maiden Pharmaceuticals Limited iz Indije. U pitanju su substandardni ljekovi, neodgovarajućeg kvaliteta, identifikovani u Gambiji, za koje prema procjeni SZO postoji mogućnost da su povezani sa smrću 66-oro djece u toj zemlji. Laboratorijske analize uzoraka navedenih ljekova su pokazale da oni sadrže toksične supstance - dietilen glikol i etilen glikol, koje mogu dovesti do akutnog oštećenja bubrega, ozbiljnih poremećaja, pa i smrtnog ishoda", navodi se u saopštenju.

Ovim povodom Institut za ljekove i medicinska sredstva (CInMED) obavještava zdravstvene radnike i pacijente da navedeni ljekovi nijesu registrovani u Crnoj Gori.

U upozorenju Svjetske zdravstvene organizacije navedeno je da su za sada sporni proizvodi identifikovani samo u Gambiji, ali da postoji mogućnost da su ljekovi na koje se upozorenje odnosi distribuirani neregularno i u drugim zemljama.

"Iz tog razloga, podsjećamo pacijente da je ljekove potrebno nabavljati isključivo u apotekama. Kupovinom ljekova putem interneta, oglasa, ili na neki drugi način, pacijenti izlažu svoje zdravlje riziku. Pozivamo zdravstvene radnike i pacijente da sumnju na defekt kvaliteta, ili neželjeno dejstvo bilo kog lijeka, prijave Institutu za ljekove i medicinska sredstva, jer time učestvuju u zaštiti zdravlja svih nas", apelovali su iz Instituta.

Izvor: RTCG

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.