Odbrana tražila izuzeće predsjednika vanraspravnog vijeća

Odgođena kontrola dokaza protiv 23-člane kriminalne organizacije optužene za pranje novca, zloupotrebu ovlašćenja u privredi i falsifikovanje isprava

Odbrana tražila izuzeće predsjednika vanraspravnog vijeća

Kontrola optužnice protiv 23 osobe među kojima su i visokopozicionirani državni službenici za krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, zloupotreba ovlašćenja u privredi, pranje novca i falsifikovanje isprava juče je u podgoričkom Višem sudu odgođena na neodređeno vrijeme nakon što je zatraženo izuzeće predsjedavajućeg vanraspravnog krivičnog vijeća sudije Borisa Savića.

Izuzeće je zatražio branilac bivše načelnice Poreske uprave područne jedinice Podgorica Stanislave Bebe Martinović, advokat Marko Radović navodeći da postoje okolnosti koje izazivaju sumnju u nepristrasnost sudije Savića.

On je pojasnio da je sudija Savić ranije odbio žalbu odbrane na odluku sudije za istragu Višeg suda da se privremeno blokira imovina optužene Martinović i njenog supruga.

- U tom rješenju vijeće kojim je predsjedavao sudija Savić našlo je da postoji osnovana sumnja da blokiranu imovinu optužena Martinović stekla nezakonito a kao osnov za izdavanje privremene mjere Specijalno tuzilastvo je navelo istražni postupak protiv optužene Martinović koji je rezultirao optužnicom o čijoj zakonitosti treba da odlučuje isti predsjednik vijeća - pojasnio je advokat Radović.

Prema njegovoj ocjeni jasno je da je sudija Savić stvorio predubjeđenje u vezi konkretne krivično pravne stvari zbog čega po stanovištu odbrane ne može biti objektivan.

- Ako je praksa da sudija kioji učestvuje u kontroli optužnice ne može postupati kao član sudećeg vijeća u narednoj fazi postupka onda je ova procesna situacija očigledan primjer da sudija Boris savić ne može odlučivati o validnosti dokaza u ovom predmetu - kazao je on.

Ističući da su navedeni argumenti dovoljni da potkrijepe ovaj zahtjev, advokat Radović je ukazao da dodatnu sumnju u objektivnost Savića kod odbrane stvara I način kako je ovaj sudija cjenio dokaze koje je odbrana priložila uz žalbu na odluku o privremenoj blokadi imovine porodice Martinović.

- Iz dostavljenih dokaza proizilazi da su okrivljena I njen suprug imali prihode koji vrlo vjerovatno prevazilaze vrijednost blokirane imovine ali obzirom da se radi o šestočalnoj porodici koja je morala imati rashode nije moguće da su sav zarađeni novac mogli uložiti u investicije - navodi se u obrazloženju rješenja o privremenoj mjeri blokade imovine.

Zahtjevu za izuzeće sudije Savića pridružio se branilac optuženog Nikole Pavićevića, advokat Marko Nikolić.

Pored Martinović na optužnici su vlasnici i ovlašćeni zastupnici kompanija „PS gradnja“, „A-Cop“, „A-Cop MNE“ – Bojan, Dejan i Ivan Petričević, osnivač kompanije „Viner co“ iz Danilovgrada Saša Jokić, Dejan Lakić, bivša sekretarka Ministarstva finansija Marina Perović i savjetnik u Ministarstvu finansija Dragan Vujošević, rukovoditeljka odjeljenja za inspekcijski nadzor Poreske uprave u Podgorici Rajka Simonović, samostalni savjetnik Poreske uprave Aleksandar Radulović, poreski inspektori Nevenka Đurović, Branislav Magdelinić, Milijana Radonjić i Slavojka Savić, osnivač i izvršni direktor preduzeća ,,Braća Kolić“ i ,,Migi“ iz Bijelog Polja Refad Kolić, ovlašćeni zastupnik kompanije ,,Trend trade“ iz Podgorice Dragan Kovačević, odgovorno lice podgoričke kompanije ,,Okov“ Bojan Rašović, ovlašćeni zastupnik kompanije ,,Sedam-ing“ Mlađen Anđelić, ovlašćeni zastupnik kompanije ,,MK Company“, Aleksandar Milekovski, Milo Jaredić, Sonja Ivanović, Miloš Vukotić i Nikola Pavićević.

Martinović, Đurović, Perović, Simonović i Vujiošević uhapšeni su 24. januara 2020. godine, sa još tri osobe, u nastavku akcije „Klap“.

Iz policije je tada rečeno da su aktuelni i bivši visokopozicionirani službenici Poreske uprave i Ministarstva finansija, zajedno sa odgovornim osobama u kompanijama koje su optužene, osnovali su kriminalnu organizaciju kako bi zloupotrebom položaja i falsifikovanjem izvještaja ostvarili imovinsku korist u vidu nezakonitog povraćaja PDV kredita.

Na ovaj način, osumnjičeni su od novembra 2011. do kraja 2019. godine budžetu Crne Gore pričinili štetu od 3.500.000 eura.

Izvor: Pobjeda

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.