Izuzeće je zatražio branilac bivše načelnice Poreske uprave područne jedinice Podgorica Stanislave Bebe Martinović, advokat Marko Radović navodeći da postoje okolnosti koje izazivaju sumnju u nepristrasnost sudije Savića.
On je pojasnio da je sudija Savić ranije odbio žalbu odbrane na odluku sudije za istragu Višeg suda da se privremeno blokira imovina optužene Martinović i njenog supruga.
- U tom rješenju vijeće kojim je predsjedavao sudija Savić našlo je da postoji osnovana sumnja da blokiranu imovinu optužena Martinović stekla nezakonito a kao osnov za izdavanje privremene mjere Specijalno tuzilastvo je navelo istražni postupak protiv optužene Martinović koji je rezultirao optužnicom o čijoj zakonitosti treba da odlučuje isti predsjednik vijeća - pojasnio je advokat Radović.
Prema njegovoj ocjeni jasno je da je sudija Savić stvorio predubjeđenje u vezi konkretne krivično pravne stvari zbog čega po stanovištu odbrane ne može biti objektivan.
- Ako je praksa da sudija kioji učestvuje u kontroli optužnice ne može postupati kao član sudećeg vijeća u narednoj fazi postupka onda je ova procesna situacija očigledan primjer da sudija Boris savić ne može odlučivati o validnosti dokaza u ovom predmetu - kazao je on.
Ističući da su navedeni argumenti dovoljni da potkrijepe ovaj zahtjev, advokat Radović je ukazao da dodatnu sumnju u objektivnost Savića kod odbrane stvara I način kako je ovaj sudija cjenio dokaze koje je odbrana priložila uz žalbu na odluku o privremenoj blokadi imovine porodice Martinović.
- Iz dostavljenih dokaza proizilazi da su okrivljena I njen suprug imali prihode koji vrlo vjerovatno prevazilaze vrijednost blokirane imovine ali obzirom da se radi o šestočalnoj porodici koja je morala imati rashode nije moguće da su sav zarađeni novac mogli uložiti u investicije - navodi se u obrazloženju rješenja o privremenoj mjeri blokade imovine.
Zahtjevu za izuzeće sudije Savića pridružio se branilac optuženog Nikole Pavićevića, advokat Marko Nikolić.
Pored Martinović na optužnici su vlasnici i ovlašćeni zastupnici kompanija „PS gradnja“, „A-Cop“, „A-Cop MNE“ – Bojan, Dejan i Ivan Petričević, osnivač kompanije „Viner co“ iz Danilovgrada Saša Jokić, Dejan Lakić, bivša sekretarka Ministarstva finansija Marina Perović i savjetnik u Ministarstvu finansija Dragan Vujošević, rukovoditeljka odjeljenja za inspekcijski nadzor Poreske uprave u Podgorici Rajka Simonović, samostalni savjetnik Poreske uprave Aleksandar Radulović, poreski inspektori Nevenka Đurović, Branislav Magdelinić, Milijana Radonjić i Slavojka Savić, osnivač i izvršni direktor preduzeća ,,Braća Kolić“ i ,,Migi“ iz Bijelog Polja Refad Kolić, ovlašćeni zastupnik kompanije ,,Trend trade“ iz Podgorice Dragan Kovačević, odgovorno lice podgoričke kompanije ,,Okov“ Bojan Rašović, ovlašćeni zastupnik kompanije ,,Sedam-ing“ Mlađen Anđelić, ovlašćeni zastupnik kompanije ,,MK Company“, Aleksandar Milekovski, Milo Jaredić, Sonja Ivanović, Miloš Vukotić i Nikola Pavićević.
Martinović, Đurović, Perović, Simonović i Vujiošević uhapšeni su 24. januara 2020. godine, sa još tri osobe, u nastavku akcije „Klap“.
Iz policije je tada rečeno da su aktuelni i bivši visokopozicionirani službenici Poreske uprave i Ministarstva finansija, zajedno sa odgovornim osobama u kompanijama koje su optužene, osnovali su kriminalnu organizaciju kako bi zloupotrebom položaja i falsifikovanjem izvještaja ostvarili imovinsku korist u vidu nezakonitog povraćaja PDV kredita.
Na ovaj način, osumnjičeni su od novembra 2011. do kraja 2019. godine budžetu Crne Gore pričinili štetu od 3.500.000 eura.
Izvor: Pobjeda
Komentari