Poznavaoci njegove karijere su od trenutka imenovanja najavljivali mogućnost intenziviranja bombaških napada, ističući da je na scenu stupio "General Armagedon".
Riječ je o iskusnom 56-godišnjem vojniku koji iskustvo stiče još od sovjetsko-avganistanskog rata, a bio je i na čelu Vazdušno-kosmičkih snaga RF. Nosilac je odlikovanja Heroj Rusije.
Sergej Vladimirovič Surovikin je rođen na današnji dan 1966. godine u Novosibirsku, a 1987. godine je završio Omsku višu vojnu komandnu školu. Poslat je u jedinicu Spetsnaza i učestvovao u sovjetsko-avganistanskom ratu.
Tokom Avgustovskog puča, koji su izveli pojedini članovi Vlade SSSR sa ciljem preuzimanja kontrole na zemljom od predsednika Mihaila Gorbačova, Surovikin je dobio naređenje da pošalje svoj bataljon u tunel na Garden Ringu, gdje su ubijena tri demonstranta.
Posle poraza puča, Surovikin je uhapšen i sedam mjeseci držan pod istragom. Međutim, optužbe su odbačene 10. decembra jer je Boris Jeljcin zaključio da je Surovikin samo izvršavao naređenja. Potom je unaprijeđen u čin majora.
Godine 1995. diplomirao je na Vojnoj akademiji Frunze, a 2002. na Vojnoj akademiji Generalštaba.
U oktobru 2012. postao je načelnik štaba Istočnog vojnog okruga, a zatim i komandant. Krajem te godine unaprijeđen je u čin general-pukovnika.
Prije pet godina predstavnicima medija je predstavljen kao komandant ruskih oružanih snaga raspoređenih u Siriji. Ruski vojni stručnjaci navode da je uspio da preokrene tok rata u Siriji – pod njegovom komandom sirijska vlada je povratila preko 50 odsto kontrole nad zemljom do kraja 2017.godine.
Ruski mediji su u septembru 2017. godine naveli Surovikina kao vjerovatnog naslednika Viktora Bondareva, koji je 26. septembra smijenjen sa mjesta komandanta Vazdušno-kosmičkih snaga. To se i dogodilo.
Kako je dobio nadimak General Armagedon
Dva dana nakon što je imenovan na novu funkciju, brojni ukrajinski gradovi su bili bombardovani, a Kijev je saopštio da ima više od 10 civilnih žrtava i više od 80 povrijeđenih.
Ruski predsjednik Vladimir Putin je rekao da će oštro odgovoriti na sve buduće napade od strane Ukrajine, misleći pritom na eksploziju na Krimskom mostu.
Bivši pripadnik ministarstva odbrane, koji je radio sa Surovikinom, rekao je tim povodom za Gardijan da ga ne čude poslednji napadi.
"Surovikin je apsolutno nemilosrdan, sa malo poštovanja prema ljudskom životu. Plašim se da bi njegove ruke mogle u potpunosti da budu okrvavljene ukrajinskom krvlju", rekao je on.
Surovikin je prvi put dobio epitet nemilosrdnog tokom Avgustovskog puča, kada je predvodio streljačku diviziju koja je prolazila kroz barikade koje su podigli prodemokratski demonstranti. U sukobu su poginula tri muškarca, među kojima je jedan zgnječen.
Njegova reputacija kao surovog vođe došla je do izražaja 2004. kada su ruski mediji objavili da je poručnik koji je služio pod njim izvršio samoubistvo, nakon što je od Surovikina dobio oštru opomenu.
Od onda ga zovu General Armagedon, a nadimak se odnosi i na metradicionalan i tvrdokorni pristup vođenju rata.
Gleb Irisov, bivši poručnik vazduhoplovstva koji je radio sa Surovikinom do 2020. godine, rekao je da je novi general jedan od rijetkih ljudi u vojsci koji je "znao kako da nadgleda i racionalizuje različite rodove vojske".
Surovikin je tri puta odlikovan Ordenom Crvene zvezde, Ordenom za vojne zasluge i Ordenom za hrabrost. Odlikovan je Herojem Ruske Federacije u decembru 2017. godine.
Oženjen je i ima dvije ćerke.
Surovikin bio na listi sankcionisanih i na potjernici
Surovikin je u februaru ove godine dodat na listu sankcija Evropske unije jer je "odgovoran za aktivnu podršku i sprovođenje akcija i politika koje podrivaju i ugrožavaju teritorijalni integritet, suverenitet i nezavisnost Ukrajine, kao i stabilnost ili bezbjednost u Ukrajini".
Od 24. juna komandovao je Južnom grupom ruskih trupa u zoni specijalne operacije u Ukrajini. a u subotu ga je ministar odbrane Sergej Šojgu imenovao za komandanta "Združene grupe snaga u zoni specijalne operacije u Ukrajini".
Juče je objavljeno i da se nalazi na potjernici Ukrajinske službe bezbjednosti.
Komentari