Nivo obrazovanja ne bi smio da utiče na ostvarivanje prava

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda pokrenuo postupak zato što na fakultetima nema asistenata u nastavi

Nivo obrazovanja ne bi smio da utiče na ostvarivanje prava

Ombudsman je formirao predmet nakon što je Pobjeda objavila priču da osobe sa invaliditetom nemaju asistente u nastavi i da je, između ostalog, jedan student napustio ustanovu visokog obrazovanja, jer mu je bila potrebna pomoć. Nije mogao sam da prati nastavu.

- Ukazujemo da nivo obrazovanja ne bi smio da utiče na ostvarivanja prava na asistenta u nastavi - kazali su iz institucije zaštitnika ljudskih prava i sloboda kojom rukovodi ombudsman Siniša Bjeković.

Kažu da ne bilježe slučajeve da su im se studenti obraćali zbog ovog problema.

- Međutim, po saznanju iz medija, sektor za zaštitu od diskriminacije pokrenuo je postupak po sopstvenoj inicjativi - rekli su oni.

Asistenta u nastavi osobe sa invaliditetom imaju u osnovnim i srednjim školama. Studentkinja Iva Vujisić nam je onda ispričala da se osjeća diskriminisanom, da zna za slučajeve u kojima je sa Cetinja majka pratila studentkinju do fakulteta u Podgorici. Bila je na fakultetu čitavog dana, dok traju predavanja. Nezvanično su nam pojedini studenti kazali kako su prinuđeni da sami angažuju asistenta u nastavi, objavljuju oglase i podsjećaju da to ne rade njihove kolege u razvijenim zemljama. Imaju asistente kuda god da se kreću, bilo da su na fakultetu, u trgovinskim radnjama, u saobraćaju...

- Podsjećamo da se kroz strateška dokumenta i obrazovne politike insistira na povećanju broja OSI u visokoobrazovnim institucijama, pa ne treba zaboraviti da je za to jedan od neophodnih preduslova i podsticaj kroz obezbijeđenu asistenciju - rekli su iz institucije zaštitnika ljudskih prava i sloboda.

Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore 2020. godine zatražilo je od nadležnih da se reguliše zapošljavanje asistenata na fakultetima, ali to do danas nije učinjeno. Pisali su i Ministarstvu prosvjete prošle godine, kada se mijenjao Zakon o visokom obrazovanju. Sa najstarije crnogorske ustanove visokog obrazovanja, Univerziteta Crne Gore kazali su nam nedavno da im se niko od studenata nije žalio što nema asistenata i da se u suštini zalažu da njihov položaj bude bolji. Pomenuli su da je ovo pitanje sistemske prirode i za njega su potrebne inicijative koje treba da se pokrenu od donosilaca zakona i nadležnih resornih ministarstava.

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda podsjeća da na fakultetima i dalje postoje još neke barijere koje otežavaju funkcionisanje osobama sa invaliditetom. Objekti nijesu fizički-arhitektonski prilagođeni. Nedostaje, takođe, adekvatnih udžbenika i nastavnih sadržaja za

savladavanje gradiva, u vidu literature na Brajevom pismu, gestovnih tumača, čitača ekrana, audio formata…

Nepravilnosti su ranije evidentirali u predmetima koji se tiču asistenata u nastavi u osnovnim i srednjim školama. Registrovali su različita postupanja obrazovnih ustanova i Ministarstva prosvjete kada je u pitanju obezbjeđivanje asistenata u nastavi, kao i različita tumačenja uloge asistenta.

- Usmjeravanje učenika u redovni obrazovni program i školu koja nema kapaciteta i uslova da prilagodi nastavu uz pružanje neophodne pomoći učeniku, ne oslikava poštovanje najboljeg interesa djeteta niti pružanje adekvatnog obrazovanja u skladu sa individualnim kapacitetima. Zaštitnik je mišljenja da škola, Ministartvo prosvjete i nadležna komisija, ne pokazuju dovoljnu spremnost da obezbijede neophodnu pomoć i podršku, što ni u kom slučaju nije u skladu sa nacionalnim propisima i preporučenim međunarodnim standardima - naveli su oni.

Dodaju da Komisija za usmjeravanje djece sa posebnim obrazovnim potrebama ne procjenjuje kapacitete obrazovne ustanove prilikom usmjeravanja učenika u prilagođeni obrazovni program. Date su brojne preporuke, kako u pojedinačnim slučajevima, tako i sistemske u cilju obezbjeđivanja dovoljnog broja kvalifikovanih i adekvatnih asistenata u nastavi za djecu sa posebnim obrazovnim potrebama, kako bi se ostvarila kvalitetna inkluzija u skladu sa individualnim kapacitetima učenika bez izuzetka.

Ministarstvo prosvjete mora da obezbijedi personalne asistente

Tanja Vukašinović iz Udruženja asistenata u nastavi kaže da resorno ministarstvo mora imati razumijevanja za problem i svim studentima koji imaju potrebu za angažovanjem personalnog asistenta to i obezbijede.

Objašnjava da asistenti u nastavi nijesu angažovani na fakultetima jer se fakultet pohađa po standardnom programu, koji ne podrazumijeva učenje po individualno razvojnom planu koji pravi stručni tim u saradnji sa nastavnim kadrom, na osnovu procjene djetetovih mogućnosti - IROP-u.

- Kako je asistent u nastavi zadužen da po preporukama nastavnog kadra i stručnih saradnika sprovodi IROP, na fakultetima potreba za njima prestaje, što ne znači da osobama sa invaliditetom nije potreban personalni asistent. Studenti koji imaju određena ograničenja (hod, sluh, vid) su primorani da sami finansiraju pomoć trećeg lica, što je u zemljama okruženja nedopustivo - rekla je Vukašinović.

Izvor: Pobjeda

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.