Kako je kazao, trenutno se otpadni filteri ulja i goriva sakupljaju u autoservisima i industriji i šalju u inostranstvo za dalju preradu.
”Proces prerade je jako jednostavan i ne zahtijeva neko posebno znanje i obuku. Otpadni filteri se prvo ubacuju u hidroizolovani bazen gdje se djelimično cijede. Potom se ubacuju u peć koja ih grije na nekih 600 do 800 stepeni, a sljedeći korak je hlađenje i utovar na transportno sredstvo i takav materijal se prodaje kao otpadno željezo”.
On je naveo da postoje dvije vrste procesa kojima se mogu preraditi otpadne gume koje ćemo inicirati.
”Jedan je tretman pomoću pirolize, a drugi - čistom mehaničkom preradom. Kod tretmana pomoću pirolize - guma samo djelimično sagorijeva, a iz autoklava izlazi para. Ostatak procesa se svodi na postupnu kondenzaciju te pare, preko izmjenjivača toplote i tehničke vode. Krajnji produkt je ulje od gume koje se transportuje do rafinerije. Ako se ne želi proizvoditi ulje, onda se umjesto kondenzacije dodaje vazduh i sve sagorijeva u kotlarnici u cilju proizvodnje struje ili tople vode za grijanje, što bi Pljeviljma mnogo značilo. Mehaničkom preradom se kao produkt procesa dobijaju gumeni granulat, čelik i vlakna. Postoji i proces izrade ploča od reciklirane gume, koje se koriste, recimo, kod dječijih igrališta. Gumeni granulat se koristi za izradu tegova, a gumene podloge za štale, radionice, autoservise… Vlakna se mogu prodavati fabrikama, a čelik otpadima željeza”.
Smolović je istakao da sve te resurse Pljevlja mogu da iskoriste.
”Naša je namjera da pronađemo adekvatnu lokaciju i uz pomoć Vlade izgradimo pogon za preradu otpadnih filtera ulja, goriva i guma u našem gradu. Mi imamo viziju, i znamo kako. Pljevlja zaslužuju zdravu životnu sredinu, a naše učestvovanje u vlasti to će, uz razvoj zajednice u kojoj će mladi ljudi imati razloga da ostaju i žive, imati kao primarni cilj”, zaključio je on.
Komentari