Postupak je pokrenut nakon inicijative NVO MANS.
Abazović je istakao da je tačno da je u decembru boravio u Dubaiju i Abu Dabiju, ali ne kao javni funkcioner, već kao građanin.
“Istakao je da predmetno putovanje nije bilo u vezi sa vršenjem javne funkcije, već da je isključivo riječ o privatnoj organizaciji, te da mu je nejasno da, pored toga što obavija javnu funkciju, ne može imati svoju privatnost i što određene strukture ne mogu da shvate da na putovanje može da pođe kao građanin, a ne samo kao javni funkcioner “, navodi se u izjašnjenju.
Uvidom u dio baze podataka ASK – registar poklona, utvrđeno je da se u njoj ne nalazi predmetno putovanje, kao i da nema sačinjenog izvještaja o odbijanju istog.
Uvidom u dopis Specijalnog državnog tužilastva (SDT), utvrđeno je da protiv javnog funkiconera nije formiran krivični predmet povodom utvrđivanja činjenica u vezi sa njegovim boravkom u UAE u decembru 2021. godine. Uvidom u dopis Generalnog sekretarijata Vlade, utvrđeno je da on u decembru 2021. godine nije službeno boravio u UAE.
I u slučaju Đukanovića se navodi da je on u periodu od 25. do 30. marta 2010. godine bio na putovanju u UAE – Dubai, te da je troškove putovanja snosio organizator.
Agencija je utvrdila da Đukanović nije prekršio Zakon o sprječavanju korpucije ni u slučaju putovanja u Sen Trope 2010. godine budući da je troškove putovanja snosio Duško Knežević koji ga je u to francusko ljetovalište i pozvao radi proslave svog doktorata.
Agencija je utvrdila da u tom slučaju Đukanović nije išao u Francusku kao predstavnik države te da primanje poklona te vrste ne predstavlja kršenje zakona.
Komentari