Bilčik: Izvještaj o napretku treba da predstavlja poziv na buđenje
Bilčik

U CG sve važnije od temeljnih vrijednosti i EU

Bilčik: Izvještaj o napretku treba da predstavlja poziv na buđenje

Izvještaj o napretku Crne Gore ka EU ne može se smatrati dobrim, i treba da predstavlja poziv na buđenje, poručio je predsjedavajući Delegacije EP sa Crnom Gorom Vladimir Bilčik. Naglašava da je u određenom trenutku potrebno održati demokratski proces, jer je zemlja, pored institucionalne i u političkoj krizi. Bilčik smatra i da je u Crnoj Gori u ovom trenutku sve drugo važnije od temeljnih vrijednosti i EU, što nije dobra poruka od zemlje koja nastoji da bude prva naredna članica.

Nekoliko godina dijeli Crnu Goru od članstva u EU. Međutim, kako bi se taj cilj ispunio potrebno je da zemlja ima funkcionalne institucije, što trenutno nije slučaj, kaže za TVCG predsjedavajući Delegacije EP sa Crnom Gorom, Vladimir Bilčik. Stoga ističe da nedavno objavljeni Izvještaj o napretku treba da bude poziv na buđenje, jer ovakva situacija nije održiva.

"Izvještaj je mogao i trebalo da bude bolji. Čuli smo brojna obećanja od premijera koji i dalje obavlja dužnost u tehničkom mandatu, gospodina Abazovića, o tome šta bi uradio kako bi donio važne odluke koje će učiniti da napredak Crne Gore ka EU bude realnost, posebno u oblasti vladavine prava, mjerila koja obuhvataju funkcionisanje Ustavnog suda i Sudskog savjeta, ali se to nažalost nije desilo. Svi znaju šta treba da se uradi, ali problem je što to nije urađeno, tako da se ovo ne može smatrati dobrim izvještajem", kaže Bilčik.

On naglašava da se Crna Gora se suočava sa brojnim krizama, prvenstveno institucionalnom, i očekuje da će svi u Skupštini koji su ozbiljni u posvećenosti EU vrijednostima, riješiti situaciju sa Ustavnom sudom, koji je neophodan Crnoj Gori.

"Takođe, vaša zemlja je i u političkoj krizi. Vlada je izgubila povjerenje Parlamenta, tako da takva vlada ne može da nastavi da vodi zemlju neograničeno dugo bez nove političke podrške ili nove preraspodjele koja bi dovela do stabilne većine. No, u ovom trenutku ne izgleda da je moguće napraviti novu većinu u postojećoj Skupštini, i takođe smo u EU Parlamentu imali vrlo otvorenu diskusiju da je u određenom trenutku potrebno održati demokratski proces kako bi se karte opet podijelile, a birači odlučili", rekao je Bilčik.

Ističe i da je u ovom trenutku važno pokazati političku odgovornosti i ozbiljnost kada je Evropa u putanju, jer to očekuje većina građana.

"Problem u Crnoj Gori je što osnovne vrijednosti nisu na prvom mjestu, Evropa nije na prvom mjestu, sve ostalo izgleda važnije od toga u politici Crne Gore. A to nije dobra poruka iz zemlje koja želi da se pridruži EU i koja se u kvalitativnom smislu i dalje može smatrati predvodnikom procesa, jer je otvorila sva poglavlja i zatvorila nekoliko njih, ali u kvalitativnom smislu nije ispunila suštinu", naglasio je predsjedavajući Delegacije EP sa Crnom Gorom.

Odgovori su, kako ističe naš sagovornik, u rukama političara i očekuje da će oni brzo uslijediti, jer će se u suprotnom produbiti kriza kao i unutrašnje društvene podjele, čime se otvara prostor za jače vanjske uticaje koji bi mogli zarobiti institucije zemlje, posebno iz vrlo neprijateljskih mjesta kao što su Moskva ili Peking. A to je, kako zaključuje Bilčik, posljednja stvar koja je potrebna Evropi.

Izvor:RTCG

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.