Skrining otkrio 20 tumora kod žena koje nijesu imale nikakve simptome, najveći  broj oboljelih žena  između 50 i 64 godine
Ilustracija

Skrining otkrio 20 tumora kod žena koje nijesu imale nikakve simptome, najveći broj oboljelih žena između 50 i 64 godine

U Crnoj Gori broj oboljelih žena od raka dojke je iznosio 378 u 2020. godini, što je uslovilo da ovo oboljenje zauzme vodeću poziciju na rang listi obolijevanja, sa učešćem od 25,5 odsto svih maligniteta, rečeno je Pobjedi iz Instituta za javno zdravlje. Skriningom je, tokom prošle godine i do kraja septembra ove, otkriveno 20 karcinoma dojke kod žena koje nijesu imale nikakve simptome ove bolesti, podaci su IJZCG.

Iz te institucije su kazali da je tokom 2021. godine i do kraja septembra 2022. godine urađeno oko 3.600 skrining mamografija u KCCG za žene starosti 50-69 godina iz Podgorice, Danilovgrada, Cetinja i Kolašina.

"Uz pravovremenu dijagnozu i odgovarajuće liječenje, rak dojke uopšte ima vrlo dobru prognozu. Bolest treba otkriti u ranoj fazi, kada postoje šanse za potpuno izlječenje i kada mogu da se primijene i poštedni hirurški zahvati"' kazali su u Institutu.

Zabrinjavajući podaci

Prema procjenama SZO, koja se bavi globalnom statistikom - GLOBOCAN, za 2020. godinu dobna standardizovana stopa obolijevanja od raka dojke u Crnoj Gori bila je 72,3/100.000 žena, a umiranja 23,9/100.000 žena.

" Ovi podaci su zabrinjavajući jer je prikazana stopa mortaliteta jako visoka i znatno iznad evropskog prosjeka kao i u regionu"' upozoravaju iz IJZCG.

Još jedna porazna statistika sa zabrinjavajućim podacima je obolijevanje od raka grlića materice, koji je jedan od pet vodećih uzroka malignih bolesti žena u Crnoj Gori. Posljednji zvanični podaci govore da je u Crnoj Gori za godinu registrovano 106 novootkrivenih slučajeva raka grlića materice, od čega je preminulo 46 žena, saopštilo je Ministarstvo zdravlja početkom septembra.

Prema podacima Registra malignih neoplazmi u Crnoj Gori za 2013. godinu od ukupnog broja novoregistrovanih malignih tumora kod crnogorskih žena, rak dojke je vodeća lokalizacija sa učešćem od 25,5 odsto svih maligniteta.

IJZCG navodi da je najveći broj oboljelih žena registrovan u starosnoj grupi između 50 i 64 godine u kojoj je i učestalost ovog raka najveća  čineći više od jedne trećine malignih slučajeva (30,3 odsto).

"Prisustvo faktora rizika nužno ne znači da će se osoba sa njima sigurno razboljeti. Oni samo ukazuju na viši stepen ugroženosti određenih grupa stanovništva od ostalih koji nemaju ove predispozicije" pojasnili su iz IJZCG.

Ističu da je žena, koja se već liječila od raka dojke, u većem riziku od ponovnog nastanka karcinoma kako na istoj dojci (ukoliko u sklopu terapije nije bila u potpunosti hirurški uklonjena) tako i na drugoj dojci ili je imala rak jajnika.

"Ukoliko je bliska srodnica imala rak dojke, veći je rizik za obolijevanje. Faktore rizika predstavljaju rana prva menstruacija i kasna menopauza kao i žene koje nijesu rađale ili su prvi porod imale nakon 30. godine, nijesu bile u mogućnosti da doje djecu, upotreba hormonske terapije, loše životne navike (neregulisana prekomjerna tjelesna težina, nedovoljna fizička aktivnost i prekomjerna konzumacija duvana i alkohola)"  ističu iz Instituta.

U Institutu za javno zdravlje kažu da se najčešće susrijeću sa hormonskim (HR-pozitivni) karcinomom dojke, te da je prisutan kod oko 80 odsto slučajeva.

"Pri postavljanju dijagnoze pacijentkinjama bude rečeno o kojem se „stadijumu“ karcinoma dojke radi. Stadijum se odnosi na veličinu tumora i na njegovu proširenost (ako se proširio). Stadijum je važan jer pomaže specijalistima da odaberu najbolji plan liječenja za pacijenta kazali su eksperti IJZCG.

Istakli su ponovo blagovremene preglede jer što je karcinom u uznapredovanijem stadijumu, teže ga je liječiti i prognoza je lošija.

" Veliki broj slučajeva karcinoma dojke dijagnostikuje se u ranom stadijumu, prije nego što se karcinom proširio izvan dojke. Kada se liječi u toj ranoj fazi, karcinom dojke je potencijalno izlječiv. Metode liječenja ranog karcinoma dojke raznovrsne su i često uključuju terapije prije operacije i nakon nje, kako bi se uklonile sve tumorske ćelije i kako bi se spriječio povrat bolesti   naglašavaju u IJZCG.

Ipak, pojedinim osobama se bolest dijagnostikuje tek kad je u uznapredovalom stadijumu, ili im se bolest vrati ili napreduje nakon inicijalne terapije za rani stadijum karcinoma dojke.

"Pacijenti kojima se karcinom proširio na druge djelove tijela, kao što su mozak ili jetra, liječe se ljekovima koji se primjenjuju za liječenje uznapredovale bolesti "  pojasnili su oni.

Istakli su da je cilj liječenja pacijenata u uznapredovalom stadijumu karcinoma dojke da se produži život što više i omogući da se oboljeli osjećaju što bolje, a simptomi i nuspojave liječenja nastoje se držati pod kontrolom.

Na globalnom nivou, rak dojke se sve češće javlja i među ženama mlađim od 50 godina, što je ranije bila mnogo rjeđa pojava, kazali su Pobjedi iz Instituta. Ono što ih posebno zabrinjava je podatak da žene mlađe od 40 godina obolijevaju čak tri puta češće nego što je to bio slučaj prije deset godina.

"Dobra vijest je, međutim, da istovremeno raste i stopa preživljavanja, uglavnom zahvaljujući masovnim mamografskim skrininzima zdravih žena u kojima se novi slučajevi obolijevanja otkrivaju u ranoj fazi i omogućavaju blagovremeno liječenje i bolju prognozu bolesti" kazali su iz IJZCG.

Žene treba svakodnevno da praktikuju zdrave stilove života, jednom mjesečno da obavljaju samopreglede dojki, da redovno odlaze na preporučene kontrolne preglede u skladu sa godinama života i da učestvuju u organizovanim skrining pregledima za rano otkrivanje raka dojke.

Preporuka je da svaka ženska osoba poslije 20. godine, jednom mjesečno, uradi samopregled dojki, u periodu od petog do desetog dana računajući od početka menstrualnog ciklusa. Ukoliko se tokom samopregleda dojki primijeti promjena u veličini jedne od dojki, promjena boje i izgleda kože dojke, naročito ako podsjeća na pomorandžinu koru, pojava bilo koje tečnosti iz bradavice (van perioda dojenja), uvučena bradavica (koja to prethodno nije bila), prisustvo čvorića u dojci, uvećan čvor u pazušnoj jami potrebno je da se žena hitno, bez odlaganja, javi izabranom doktoru ili radiologu.

Ultrazvučni pregled dojki i mamografija su veoma važne metode kontrolnih pregleda, jer se pomoću njih mogu otkriti promjene koje nijesu dovoljno velike da se mogu osjetiti dodirom. Ultrazvučni pregled dojki je metoda izbora za pregled mlađih žena i mlađih trudnica.

Mamografija je široko prihvaćena kao zlatni standard za otkrivanje raka dojke u ranoj fazi kada je u velikom procentu izlječiv. Mamografijom se otkrivaju promjene u dojci, koje se ne mogu napipati ili otkriti drugim vrstama pregleda. Prilikom mamografije koriste se male i neškodljive doze zračenja.

Prema novim smjernicama mamografija se obavezno preporučuje ženama nakon 40. godine ili ranije u dogovoru sa radiologom.

Izvor: Pobjeda

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.