U studiji Njemačkog udruženja štedionica (DSGV), 57 odsto ispitanika je reklo da je u prethodnih 12 mjeseci redukovalo potrošnju. Godinu dana ranije, to je moralo da učini njih 42 odsto.
DSVG rezultate studije objavljuje pred međunarodni Dan štednje 31. oktobra.
Strah od inflacije, koja je u Njemačkoj u septembru prvi put u posljednjih sedemdesetak godina dobacila do 10 odsto, sada se već duboko uvukao.
“Oko 90 odsto ispitanika je reklo da ih inflacija zabrinjava,” rekao je predsjednik DSVG Helmut Šlevajs (Schleweis).
Stanovništvo stoga nevoljno troši novac: Manje je raspoloženo za kupovinu nego ikada u posljednjih 16 godina, a skoro polovina, 46 odsto, namjerava da još skreše već limitirane rashode. Godinu dana ranije, za to se spremalo 26 odsto ispitanika.
Pritom, anketa 4.600 građana je obavljena u nekoliko talasa sa početkom ljetos. U posljednjem, oktobarskom krugu istraživanja, namjeru da dodatno zauzda potrošnju deklarisalo je 54 odsto ispitanika.
Snažna inflacija posebno pogađa one sa slabijim primanjima, jer srazmjerno veći dio budžeta moraju da troše na puko preživljavanje – najbrže poskupuljuju hrana i grejanje.
Ogromnih 83 odsto domaćinstava sa neto primanjima manjim od 1.000 eura posljednjih mjeseci je moralo da počne sa odricanjem i od nekih osnovnih potreba, a 40 odsto je to odricanje opisalo kao “veliko.”
Zabrinuti su i oni sa boljim prihodima.
“Pritisak se popeo i u srednji ekonomski sloj koji je do sada relativno dobro izlazio na kraj sa troškovima i nije zavisio od državne pomoći,” rekao je Šlevajs.
Tako sada 58 odsto domaćinstava sa neto prihodom većim 2.500 eura mora, makar u manjoj mjeri, da ograničava rashode.
Sve u svemu, dvije trećine svih ispitanika (65 odsto) je navelo da se odreklo nečega što inače troši svakodnevno.
Dalje, njih 61 odsto je počelo da bira jeftiniju alternativu uobičajenih proizvoda, 54 odsto kupuje manje stvari nego ranije, a bezmalo polovina, 49 odsto, slabije grije stan i drugdje štedi energiju.
Izvor: dpa
Komentari