"Uzalud sam upozoravao neznalice i avanturiste iz Vlade da će povećanje minimalne zarade izazvati strukturne poremećaje na tržištu rada i ugroziti stabilnost javnih finansija. Zakoni su usvojeni, dijete se rodilo, valja ga ljuljati. Povećanje minimalne zarade na 450 eura automatski mora biti praćeno otvaranjem socijalnog dijaloga Vlade i sindikata u javnom sektoru oko usklađivanja kolektivnih ugovora", istakao je Medojević.
Kako je rekao, slučajni ministar Milojko Spajić nije znao da je minimalna zarada socijalna kategorija, ali i bazični reper za utvrđivanje odnosa na tržištu rada i definisanju platnih razreda i koeficijenata za obračun zarada. Uvođenje zakonskog minimuma za platu, ističe Medojević, zahtijeva i redefinisanja koeficijenata i vrijednosti bazične obračunske vrijednosti.
Objašnjava da koeficijenti za obračun zarade zavise od složenosti posla, stepena obrazovanja, i drugih faktora koji se razlikuju od vrste djelatnosti. Zato, dodaje Medojević, postoje granski kolektivni ugovori koji regulišu specifičnosti i definišu koeficijente i vrijednosti.
"Prema postojećem sistemu obračuna zarada u prosveti, koji je definisan Granskim kolektivnim ugovorima, za najjednostavnije poslove je predviđen koeficijent 3.10. Obračunska vrijednost koeficijenta je utvrđena od strane Socijalnog savjeta na 90 eura. Sad kada je plata za najjednostavnije poslove 450 eura, moraju se ponovo redefinisati ili koeficijenti definisani Granskim kolektivnim Ugovorom ili obračunska vrijednost koeficijenta", objasnio je on.
Napominje da se zarada obračunava po modelu koeficijent X obračunska vrijednost koeficijenta.
"Za najjednostavnije poslove zarada je 3,10 x 90 eura = 279 eura. Sad je ta zarada 450 eura. Neophodno je sad uskladiti Granski kolektivni ugovor, ili treba promijeniti obračunsku vrijednost koeficijenta sa 90 na 150 eura, ili treba promjeniti koeficijente. Ako se promjeni obračunska vrijednost koeficijenta na 150, onda plata nastavnika sa važećim koeficijentima će biti od 750 do 1.000 eura. Druga varijanta je da se promijene koeficijenti, ali to mora da se pregovara sa Sindikatom", naglasio je Medojević.
Prema njegovim riječima, minimalna zarada od 450 eura otvara pitanje zakonitosti isplate zarada u prosvjeti i pravnog osnova za tužbe zaposlenih.
"Autori ovog programa iz Beograda, nemaju političku odgovornost za katastrofalne posljedice koje će izazvati u sistemu zarada i odnosima na tržištu rada", rekao je Medojević.
Medojević je poručio da PzP daje punu podršku Sindikatu prosvete i poziva i druge Sindikate u javnom sektoru da zaštite svoja prava i traže usklađivanje granskih kolektivnih ugovora sa povećanjem minimalne zarade.
Komentari