Glavna tema drugog susreta na najvišem nivou predsjednika dvije zemlje tokom perioda kraćeg od godinu bila je agresija Rusije na Ukrajinu sa refleksijom bezbjednosti na Evropu.
“Ovo je bila prilika da razmijenimo informacije o trenutnom stanju tog problema, potencijalnim refleksijama na prostor ranjivog evropskog regiona kakav je Zapadni Balkan. Izrazio sam divljenje koje Poljska podnosi tokom trajanja ruske agresije. Sve što Poljska kao odgovoran susjed čini je vrijedno poštovanja”, kazao je Đukanović.
Kako je objasnio Poljska je u epicentru napora koje čini da Ukrajina istraje u odbrani svoje nezavisnosti i teritorijalnog integriteta.
“Nije ovo samo agresija na Ukrajinu nego na evropske vrijednosti i jedinstvo. Poljska je jedan od predvodnika, a Crna Gora je mali, ali iskren saveznik u sprječavanju te eskalacije”, poručio je Đukanović.
Refleksija te krize na Zapadni Balkan su, kaže, veoma vidljive i štetne.
“Vidimo da je Zapadni Balkan u lošijem stanju nego što je bio prije nekoliko godina. Pokolebana je javnost našeg regiona u pogledu realnosti dogledne evropske perspektive zbog s jedne strane izostanka politike EU a sa druge strane zbog ruske destruktivne politike”, rekao je Đukanović istakavši da podstiču EU i NATO da očuvaju region Zapadnog Balkana u sferi i u okviru evropskih i evroatalnskih vrijednosti.
Rusija, kaže, želi da prigrabi pravo odlučivanja u ime drugih država.
“Pokušala je to u ime Crne Gore naročito 2016.. i sada to traje. Evropa je sada na ispitu. Ili ćemo zaustaviti agresora ili ćemo nakon toga politički i pravno kazniti agresora", naveo je.
Zapadni Balkan ne treba prepuštati uticaju antievropskih politika jer je to, kako je ocijenio, devastacija Evrope, a ne samo Zapadnog Balkana.
“Pravo koje smo tražili za sebe podrazumijevamo za sve druge države – da obnovimo nezavisnost i odaberemo svoj put u budućnost – evropski i evroatlanski. Zato EU treba da bude aktivnija u našem regionu, ali i NATO”, jasan je Đukanović.
Poljskog kolegu je, kaže, zamolio za nastavak saradnje naših regionalnih inicijativa i da Crna Gora bude zemlja posmatrač u inicijativi tri mora jer bi nam to bilo vrlo dragocjeno.
“Dotakli smo se i pitanja bilateralne saradnje. Jasno smo identifikovali prostore za dalju saradnju u oblasti kulture, obrazovanja, nauke, kao i da podstaknemo parlamentarnu saradnju između naše dvije zemlje”, kazao je Đukanović.
Duda: Poljska podržava ulazak Crne Gore u EU
Poljska podržava ulazak Crne Gore u Evropsku uniju i politiku otvorenih vrata, kazao je predsjednik Poljske Andžej Duda na konferenciji za novinare.
“Glavna tema naših razgovora bila je situacija na međunarodnom polju. Predstavio sam Đukanoviću situaciju o ruskoj agresiji na Ukrajinu i kako mi, kao susjedi, gledamo na to. Pitao sam Đukanovića kako vidi situaciju u svojem regionu, na Balkanu i kako gleda na problem na Kosovu, Srbiji i susjednim zemljama. Sva ta važna pitanja za nas bitna su i za Crnu Goru. Demokratski svijet i mi kao zemlje NATO-a treba da pozdravimo Ukrajinu i tako izbacimo agresora. Crna Gora treba podršku i pomoć kako bi se očuvao mir na Balkanu i u regionu”, rekao je Duda.
Sa predsjednikom Đukanovićem je, dodaje, razgovarao i o vojnoj i energetskoj bezbjednosti.
“Rusija se mora primorati da poštuje međunarodne propise i prestane sa agresivnim aktivnostima u vidu monopolizacije energetskog tržišta. Rusija danas nije nikakav partner i nećemo preuzimati nikakve partnerske odnose sa Rusijom”, kazao je Duda.
Komentari