Iako su kiša, mraz i vjetar tipični za ovo doba godine, visoke temperature zabilježene su na Balkanu, ali i u drugim evropskim državama.
Posjetioci plaža u Evropi ovog oktobra uživaju u temperaturama od oko 30 stepeni, ali tako toplo vrijeme širom kontinenta zabrinulo je naučnike i borce protiv klimatskih promjena.
Ljetnja sezona je neočekivano bila produžena.
U Španiji je svaki dani u oktobru, osim prvog, bio topliji nego inače, objavila je nacionalna meteorološka agencija AEMET.
U Francuskoj su plaže bile prepune, a u nekim gradovima zabilježene su i tropske noći, gdje temperature nijesu padale ispod 20 stepeni.
Zašto je ovaj oktobar drugačiji i koji su rekordi oboreni?
[Prepuna plaža u predgrađu Đenove u Italiji, u kojoj je takođe izmerena visoka temperatura u oktobru]
"Veliki dio pomjeranja ka toplijem prosječnom vremenu i povećanim vremenskim ekstremima pripisuje se našim emisijama gasova staklene bašte", rekla je za BBC doktorka Vera Eori, predavačica o klimatskim promjenama na škotskom koledžu Rural.
U Njemačkoj je zabilježen najtopliji oktobar od kada su počele da se mjere temperature u toj zemlji 1881. godine, izvijestila je njemačka meteorološka služba.
"Doživeli smo oktobar sa temperaturama poput majskih... To je uvid u našu klimatsku budućnost", rekao je portparol njemačke meteorološke službe Uve Kirše.
Njemačka nije jedina zemlja u kojoj su oboreni temperaturni rekordi u oktobru 2022. godine.
U Austriji je takođe zabilježen najtopliji oktobar u istoriji mjerenja, saopštila je Centralna institucija za meteorologiju i geodinamiku zemlje.
Temperature su dostigle vrhunac i u Španiji - poslije ljeta obilježenog toplotnim talasima i katastrofalnim požarima, krajem oktobra dani su bili jako topli.
"Nijedan 27. oktobar nije bio tako topao kao ovaj", izvijestila je španska nacionalna meteorološka agencija.
Na jugu Španije, u gradu Moron de la Frontera, temperatura je prešla 34,5 stepeni.
Na kom nam je mjestu klima?
GETTY IMAGES
Samit UN o klimi, COP27, okuplja predstavnike zemalja kako bi razgovarali o borbi protiv klimatskih promjena.
Govoreći prije toga, Antonio Gutereš, generalni sekretar Ujedinjenih nacija, rekao je za BBC Njuz da zemlje moraju ponovo da daju prioritet klimatskim promjenama ili će se svijet suočiti sa katastrofom.
"Postojala je tendencija da se klimatske promjene stave na posljednju stranu", rekao je Gutereš.
"Ako ne budemo u stanju da preokrenemo sadašnji trend, bićemo osuđeni na propast", zaključio je.
Izvor: BBC na srpskom
Komentari