Ove preporuke su zvanično razmatrane na plenarnoj sjednici Skupštine Crne Gore 4. novembra, na kojoj su učestvovali i poslanici Evropskog parlamenta.
„Skupština građana u Crnoj Gori predstavlja prekretnicu u kontekstu izgradnje demokratije, jer je ovo prvi put da jedna evropska institucija koristi ovaj alat demokratske podrške izvan EU. Ovakvi deliberativni skupovi predstavljaju oblike aktivnog građanstva koji služe kao podsjetnik da participativna demokratija ne treba da bude ograničena samo na izborni dan. Trebalo bi da podrazumijeva i kontinuirani angažman građana u političkom životu jedne demokratske države”, kazao je Vladimír Bilčik (Evropska narodna partija, Slovačka), jedan od vodećih poslanika za podršku demokratiji na Zapadnom Balkanu i predsjedavajući Delegacije pri Parlamentarnom odboru za stabilizaciju i pridruživanje EU i Crne Gore.
„Direktno učešće građana u procesu kreiranja javnih politika nekome može izgledati kao san. Skupština građana se u Crnoj Gori pokazala kao instrument koji osnažuje ljude, koji čini da se njihov glas i njihova vizija čuju od strane izabranih političara.” rekao je Kristijan Sagarc (Evropska narodna partija, Austrija), potpredsjednik Pododbora za ljudska prava u Evropskom parlamentu.
Ovo je druga skupština građana u posljednje 2 godine i Crna Gora postaje lider u korišćenju ovog instrumenta zahvaljujući plodnoj saradnji građana i političara.
Skupštinu građana organizovala je Skupština Crne Gore uz podršku Evropskog parlamenta i u saradnji sa civilnim društvom – Centrom za demokratiju i ljudska prava i Centrom za demokratsku tranziciju.
Komentari