Nevjerica je blaga riječ kada su prije petnaestak dana Todorovići zatekli demolirani dom - stan dobijen u zakup od Vojske Jugoslavije 2000. godine - bez krova, vrata i pokućstva, u momentu kada je glava kuće, Milivoje Todorović, vojni penzioner, bio na liječenju, a njegova supruga otišla do Splita u posjetu sinu.
- Malo je reći da smo bili šokirani kada nam je javljeno o svemu ovome, a posebno kada smo došli i lično se uvjerili – kazao je Pobjedi Zvonko Todorović, koji već nekoliko godina boravi u Puli.
Prema njegovim riječima, njegov otac je u objektu na Ostrvu cvijeća bio do prije nekih godinu, kada je imao moždani udar, nakon čega je smješten u Kumbor na tuđu njegu.
- Majka je prije pola godine privremeno otišla u Split kod brata Tomislava i početkom novembra je trebalo da se vrati, kada i otac sa liječenja. Ovo je nečuveno. Šta sad da radimo, gdje da smjestimo roditelje, gdje će da žive - kaže ogorčeno sagovornik Pobjede.
Preuzimanje prava
Komšija je Zvonku javio 14. oktobra da su nepoznata lica počela sa obijanjem i rušenjem njihovog bungalova i iznošenjem stvari.
Po dolasku u Tivat on je 17. oktobra slučaj prijavio policiji, angažovao advokata, a od igumana manastira dobio primjerak presude Višeg suda uz objašnjenje da je crkva na osnovu te presude preduzela „radove na bugalovu“.
Riječ je, pojašnjava Zvonko, o sudskoj presudi Višeg suda od 25. januara 2022. godine, u sporu Mitropolije crnogorsko-primorske, (Manastir Svetog Arhangela Mihaila, Miholjska prevlaka) koju je zastupao advokat iz Kotora Dejan Vukšić, protiv tužene države Crne Gore, odnosno Ministarstva odbrane. Tužba je bila podnijeta radi djelimične ništavosti ugovora. Viši sud je donio presudu da odbija žalbu tužene strane (države) i potvrdio presudu kotorskog suda u korist Mitropolije.
Todorovići navode da je Mitropolija, pozivajući se na presudu Višeg suda usvojenu u sporu protiv države, odnosno Ministarstva odbrane, mimo zakona uzela u ruke pravo koje joj ne pripada.
To su naveli i u tužbi protiv Mitropolije, uz obrazloženje da iz presude Višeg suda, na koju se crkva poziva, ne proizilazi bilo kakvo pravo na nasilno obijanje bungalova, odnošenje vrata i otuđenja stvari. Već, kako tvrde Todorovići, naprotiv: u presudi je potvrđeno da je država Crna Gora - Ministarstvo odbrane dužno da riješi stambeni status Todorovića i da ih nakon toga iseli iz bungalova.
Aneks ugovora
Zvonko Todorović ističe da to zemljište jeste dato crkvi, ali da je aneksom ugovora precizirano da se ljudi neće dirati dok im država ne obezbijedi drugi smještaj.
- Ukoliko država Crna Gora nije postupila po presudi, Mitropolija je morala ustati protiv nje odgovarajućim postupkom. U ugovoru koji je Mitropolija potpisala svojevremeno sa Saveznom Republikom Jugoslavijom takođe je bilo navedeno da će tužioci koji koriste bungalove napustiti objekte kada država riješi njihovo stambeno pitanje - navodi se, između ostalog, u tužbi Todorovića.
Ova porodica tužbom traži da sud nakon sprovedenog postupka donese rješenje kojim se utvrđuje da je tužena (Mitropolija) smetala tužioce u mirnom posjedu na objektu označenom kao stambena zgrada broj 6, koja se nalazi na parceli broj 608/3 iz lista nepokretnosti broj 147 KO Đuraševići.
Navode da su to iz tužene (Mitropolije) to uradili na način što su 14. oktobra 2022. godine obili stambenu zgradu-bungalov, odnijeli vrata i prozore, skinuli krov, probili unutrašnji zid, odnijeli stvari i pokućstvo (televizor, frižider, veš mašinu, dva ormara, tri kreveta, šporet, ve-ce šolju, vodokotlić, tuš kabinu, kamin na terasi i staklo kojim je bila zastakljena balkonska terasa).
Osim toga, Todorovići traže da tužena strana uspostavi stanje zgrade broj 6, koja se nalazi na parceli broj 608/3 iz lista nepokretnosti broj 147 KO Đuraševići – bungalova, onakvo kakvo je bilo prije čina smetanja, te da na svoje mjesto vrati navedene stvari iz stava I, sve u roku od 15 dana od dana pravosnažnosti rješenja, pod prijetnjom prinudnog izvršenja.
I pored nastojanje Pobjede da dobije odgovor Mitropolije povodom tužbe Todorovića, kao i pojašnjenje okolnosti rušenja objekta, nijesmo uspjeli, iako smo 27. oktobra zvanično uputili dopis sa pitanjima.
Todorovići su, kao članovi zajedničkog porodičnog domaćinstva živjeli na Ostrvu cvijeća nakon što je, prema Zvonkovim riječima, njegov otac Milivoje Todorović, inače iz Srbije, kao zastavnik prve klase u penziji od tadašnje Vojske Jugoslavije 2000. godine dobio službeni stan u zakup, bungalov broj B-170 i B-171 u vojnom odmaralištu na ostrvu.
Zvonko je sa ocem i majkom Vanjom u tom objektu živio sve do 2016. godine, kada se odselio u Pulu gdje i danas živi. Stalno je obilazio roditelje na Ostrvu cvijeća, gdje takođe boravi dobar dio godine, što je bio slučaj i ljetos.
Izvor: Pobjeda.me
Komentari