“Smatramo takve poteze SAD kao dio njihovog neprijateljskog pokušaja da okalja imidž (Sjeverne Koreje) u međunarodnoj areni“, rekao je neidentifikovani zamjenik direktora u kancelariji za vojne spoljne poslove sjevernokorejskog ministarstva, u izjavi koju su prenijeli državni mediji.
Još jednom jasno stavljamo do znanja da nikada nismo imali ‘spoazume o oružju’ sa Rusijom i da nemamo plan da to radimo u budućnosti“, rekao je zamjenik direktora.
“Poricanje je uslijedilo nakon što je Sjeverna Koreja sprovela na desetina testova oružja, uključujući rakete kratkog dometa koje su vjerovatno nuklearne, kao i interkontinentalnu balističku raketu koja bi mogla da gađa kopno SAD.
SAD su optužile Sjevernu Koreju, jednu od zemalja sa najviše naoružanja na svijetu, da isporučuje municiju iz sovjetskog doba, poput artiljerijskih granata, kako bi popunila ruske zalihe koje su iscrpljene u Ukrajini.
Prošle nedelje, Rusija je sjevernokorejskom lideru Kim Džong Unu poslala voz od 30 rasnih konja, otvarajući granicu sa svojim susjedom prvi put u dvije i po godine.
Sjeverna Koreja je nastojala da unapredi odnose sa Rusijom, okrivljujući SAD za krizu i osuđujući “hegemonističku politiku“ Zapada kao opravdavanje vojne akcije Rusije u Ukrajini da bi se zaštitila. U julu je Sjeverna Koreja postala jedina nacija, osim Rusije i Sirije, koja je priznala teritorije Donjecka i Luganska kao nezavisne.
Moguća isporuka oružja Sjeverne Koreje Rusiji predstavljala bi kršenje rezolucija Ujedinjenih nacija, koje zabranjuju da trguje oružjem sa drugim zemljama.
Malo je vjerovatno da će Sjeverna Koreja dobiti nove sankcije, zbog podjele u Savjetu bezbjednosti UN oko sukoba Amerike sa Rusijom u vezi sa njenim ratom u Ukrajini i njenim odvojenim strateškim takmičenjima sa Kinom.
Ranije ove godine, Rusija i Kina su već stavile veto na pokušaj SAD da pooštre sankcije Sjevernoj Koreji zbog njene serije testova balističkih raketa.
U odvojenom saopštenju, koje su danas objavili državni mediji, visoki sjevernokorejski diplomata kritikovao je nedavnu osudu generalnog sekretara UN Antonija Gutereša povodom lansiranja raketa Sjeverne Koreje, nazivajući ga “glasnikom“ američke vlade.
“Generalni sekretar UN ponavlja ono što Bijela kuća i Stejt department govore kao da je on njihov glasnogovornik, što je žalosno“, rekao je zamjenik ministra za međunarodne organizacije u ministarstvu spoljnih poslova Sjeverne Koreje Kim Son Gjong.
Kim je rekao da je Guterešovo “nepravedno i ponašanje iz predrasuda“ doprinijelo pogoršanju tenzija u regionu.
Komentari