U našoj zemlji kvalitet vode je na zadovoljavajućem nivou, kažu u Institutu za javno zdravlje, koji vrši redovna mikorbiološka i hemijska ispitivanja. Međutim, taj kvalitet može biti narušen zbog neadekvatnog očuvanja izvorišta. Iz Instituta zato poručuju da i vodovodna preduzeća imaju obavezu.
Specijalista higijene u IJZ-u Ivana Joksimović kaže da javna preduzeća moraju da ulažu u same kaptažne građavine koji su sastavni dio sistema za vodosnabdijevanje, odnosno da se radi u skladu s planovima za sigurnost vode.
A kakvo je stanje u opštinskim vodovodima? U vodovodnom sistemu u Nikšiću postoje cijevi koje datiraju iz prve polovine prošlog vijeka. Ništa bolja situacija nije ni u Beranama i Pljevljima.
“U nikšićkom vodovodu vodovodne cijevi su iz 1930. godine, od prvog kaptiranja izvorišta”, ističe Mira Papović iz nikšićkog vodovoda.
Danilo Lalević, iz beranskog vodovoda, kaže da su velika ulaganja za to i da ne mogu sami da finansiraju. Nadaju se pomoći ministarstava i Opštine da bi to doveli u normalnu situaciju.
“Hiljadu i po metara vodovodne mreže je izmijenjeno, kao i dio atmosferske kanalizacije, pojašnjava Mladen Dragašević.
U ovim preduzećima obećavaju da će unaprijediti vodovodne sisteme kako bi građanima obezbijedili stabilnije i urednije vodosnabdijevanje.
Izvor: Portal RTCG
Komentari