Većina poslanika ne zaslužuje zarađenu platu, pasivni u Skupštini

Većina poslanika ne zaslužuje zarađenu platu, pasivni u Skupštini

I pored visokih plata pojedini političari i političarke prilično su nezainteresovani da učestvuju u raspravama tokom skupštinskih zasijedanja. To je pokazala uporedna analiza koju je uradio Centar za građansko obrazovanje. Prema tim podacima, najaktivniji je bio poslanik Demokrata Momo Koprivica dok je najneaktivniji bio Mevludin Nuhodžić iz DPS-a.

Dvije godine u skupštinskoj klupi, minut i po priče i skoro 49.000 eura na računu poslanika Melvudina Nuhodžića, koji je prema analizi CGO naneaktivniji u plenarnoj sali.

"Najmanje aktivni poslanici DPS-a Nuhodžić i Gvozdenović koji su zaradili platu od hiljadu i po za koji minut. Što da kažem bije oči, pogotovo znajući u kakvoj situaciji su građani, upitan doprinos i proporcija zalaganja poslanika sa mjesečnom zaradom", kaže Nikola Mirković iz CGO-a.

Za iste pare, poslanik Momo Koprivica nadpričao je sve svoje kolege u Skupštini. Štoperica je na njegov račun izmjerila 18 i po sati priče i zasluženo prvo mjesto najaktivnijeg poslanika 57 saziva.

"Radulović 16, Boris Mugoša preko 12 sati, posle kojeg su Marko Milačič, Konatar", navodi Mirković.

I dok su poslanici Demokrata najaktivniji, opozicioni DPS je na začelju. Svi ovi podaci, ali i oni kojima raspolaže institiut Alternativa, potvrđuju da većina poslanika ne zaslužuje zarađenu platu.

"I to je neka konstanta. kada pogledate poslanička pitanja, poslanicima da dobiju informacije od Vlade i premijera, u protekle 2 godine, petina bila pasivna, nisu postavili nijedno pitanje ni ministru ni premijeru", kaže Milena Muk iz Instituta Alternativa.

Ništa više poslanici nijesu aktivni ni u Odborima.

"Ima odbora koji jesu aktivni, predlažu zaključke i preporuke, ali najpasivniji odbor je za antikorupciju koji je za godinu zasijedao 8 sati ", navodi Muk

U Skupštini je diksusija najvrednija, kažu u Alternativi. Ipak, u crnogorskom Parlamentu ni ona nije garant učinkovitosti, jer umjesto rezultata na sceni često imamo iznošenje političkih stavova.

"Naši kvalitativni nalazi govore da i kada se vode diskusije ne rezultiraju ka pritisku ka izvršnoj vlasti, niti kvalitetnijim zakonskim rješenjima", ističe Muk.

Iako je vrijeme majstorsko rešeto, već sad se može reći da je Skupština željna kvalitetne diskusije. U Crnoj Gori sve češće smo svjedoci politike, a manje dobrih replika.

Izvor: Rtcg

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.