Vanraspravno vijeće juče ujutro je donijelo rješenje kojim se Medenici ukida pritvor a nekoliko sati kasnije, u 11.20 časova, ona je napustila spuški Istražni zatvor na čijoj kapiji su je dočekali porodica, prijatelji ali i brojni predstavnici medija.
Odluku o ukidanju pritvora juče je donijelo vanraspravno vijeće Višeg suda nakon žalbe odbrane Apelacionom sudu na prethodno rješenje kojim je bivšoj predsjednici Vrhovnog suda nakon podizanja optužnice bio produžen boravak u Istražnom zatvoru.
Za razliku od Vesne Medenice, njen sin Miloš Medenica, Marko Vučinić i Marjan Bevenja ostaju u pritvoru.
Advokat Begović smatra da je Vesna Medenica držana u pritvoru i više nego što je to bilo neophodno.
"Odbrana je od samog početka, kada je Medenici prije šest i po meseci određen pritvor, smatrala da nema osnova za određivanje ove krajnje mjere obezbjeđenja a pogotovo nakon isteka tri mjeseca kada joj je Vrhovni sud produžio pritvor po novom pritvorskom osnovu", opasnost od bjekstva.
Odbrana je reagovala ulažući žalbu na ovo rješenje, kao i žalbom Ustavnom sudu koji je ustanovio da novi pritvorski osnov opasnost od bjekstva Vesne Medenice nije kvalitetno obrazložen.
Zbog zastoja u radu Ustavnog suda i obimnog broja predmeta ta odluka je kasno urađena, pa je krivično vijeće Višeg suda produžilo Medenici pritvor i nakon podignute optužnice – kazao je advokat Begović.
Karta u jednom pravcu
U prijedlogu SDT-a da se Medenica zadrži u Spužu, tada je navedeno da postoji opasnost da će se bivša predsjednica Vrhovnog suda dati u bjekstvo s obzirom na to da je uhapšena na aerodromu sa kartom u jednom pravcu.
S druge strane, Medenica je u istrazi tvrdila da je 17. aprila uveče krenula u Beograd na liječenje sa uputom Kliničkog centra Crne Gore.
"Osim toga, ona je kazala i da ju je u Beogradu, na Odjeljenju kardiovaskularne hirurgije, već čekala bolnička soba. Ona je tada kazala da nije kupovala povratnu kartu jer nije znala koliko će vremena provesti u bolnici. Uz žalbu Apelacionom sudu, odbrana je dostavila uput Kliničkog centra, ali i dokumentaciju iz beogradske bolnice kojim je potvrđena odbrana Medenice što je rezultiralo ukidanjem rješenja o produženju pritvora. Viši sud je uzeo u obzir ove okolnosti i donio po ocjeni odbrane pravu i ispravnu odluku", kazao je advokat Begović.
On je istakao da je došlo do onoga što je odbrana tvrdila od početka a to je da Medenica nije imala namjeru, bilo kakvu želju i plan da se da u bjekstvo i ne odaziva na pozive suda.
Optužnica
Prema navodima optužnice, bivša predsjednica Vrhovnog suda se tereti da je kao pripadnik kriminalne organizacije, koju je formirao njen sin Miloš Medenica, koristeći položaj preko pojedinih sudija Vrhovnog, Privrednog i Osnovnog suda u Herceg Novom uticala na ishod odluka u korist stranaka koje su zauzvrat dale mito ili su sa njom u kumovskim vezama.
Medenica se tereti i da je, krajem 2018. i početkom 2019. godine, kao predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore, podstrekavala okrivljenu Milicu Vlahović-Milosvaljević, sutkinju Privrednog suda Crne Gore, da zloupotrijebi službeni položaj i u parnici, i suprotno Zakonu o izvršenju i obezbjeđenju, donese privremenu mjeru u korst Rada Arsića, kuma okrivljene Vesne Medenice, i njegovog privrednog društva, čime su teže povrijeđena prava druge parnične stranke.
SDT tereti Medenicu i da je u 2019. godini, koristeći položaj dok je bila na poziciji predsjednice Vrhovnog suda, ali i nakon odlaska sa te funkcije, koristeći pretpostavljeni uticaj, posredovala kod sudija Osnovnog suda u Herceg Novom, da izvrše službene radnje suprotno Zakonu o sudskom savjetu i sudijama, odnosno Zakonu o parničnom postupku, i donesu odluku u predmetu korist privrednog društva „Carine“.
Medenica je uhapšena 17. aprila na aerodromu u Golubovcima odakle je trebala da otputuje za Beograd.
Ukidanje pritvora bivšoj predsjednici Vrhovnog suda Vesne Medenice izazvalo je reakciju ministra pravde Marka Kovača, ali i predstavnika NVO MANS koji smatraju da bi ovu odluku trebalo dobro analizirati.
Izvor: Pobjeda
Komentari